2019/08/23 - جمعه 1 شهريور 1398
2019/08/23 - جمعه 1 شهريور 1398
مشروح خبر


درخت‌ شهری فقط اکسیژن تولید نمی‌کند، پول هم می‌آورد

شهرنوشت: کلانشهرها در حال انفجار هستند، در حال حاضر ۴۷ کلانشهر در جهان وجود دارد که هر کدام به طور میانگین نزدیک به ۱۰ میلیون نفر جمعیت را در خود جا داده‌اند.

درخت‌ شهری فقط اکسیژن تولید نمی‌کند، پول هم می‌آورد
1397/10/3 10:1:0|print

نصف بیشتری از جمعیت کره‌زمین این روزها در مناطق شهری زندگی‌ می‌کنند و تقریباً ۳ درصد از کره‌زمین را اینگونه اشغال کرده‌اند. اما اثرات همین درصد ناچیز بر کل کره‌زمین قابل مشاهده است، به طوری که اگر برایش فکری نشود ممکن است در سال‌های آینده شکل زندگی همانند قبل نباشد.

وقتی بحث این اثرات می‌شود همواره درخت‌ها در ابتدای صف قرار می‌گیرند. درخت‌ها شریان‌های حیاتی شهرها هستند که نباید آن ها را از بین برد.

یک گروه از محققان Nature Communications که در حوزه فیزیک، شیمی و زمین‌شناسی کارهای تحقیقاتی انجام می‌دهند پژوهشی انجام دادند که نشان می‌دهد هر درخت کاشته شده چقدر برای شهر مفید است و سرمایه‌گذاری در این زمینه چقدر می‌تواند برگشت داشته باشد. 

درخت‌ها فقط هوای شهرها را تمیز نمی‌کنند، آنها جلوی وقوع سیلاب‌های سطحی را می‌گیرند، نحوه مصرف انرژی در ساختمان‌های شهری را بهبود می‌بخشند و برای جلوگیری از وقوع تغییرات آب‌وهوایی مفید هستند. از همه مهم‌تر در صورت سرمایه‌گذاری برای کاشت درخت می‌توان این امید را داشت که به صورت سالانه حداقل ۲.۲۵ دلار از سرمایه‌های آن به شهر باز گردد. 

این گروه از محققین با طراحی نرم‌افزار i-Tree Tools توانستند رابطه بین درخت‌ها و سود آن ها برای اکوسیستم را محاسبه کنند. 

کار اصلی نرم‌افزار این است که با دریافت اطلاعات مربوط به درخت (ارتفاع، سایز سایه‌‌گستری، و میزان برگ‌ و بار دهی درخت) سودش برای محیط‌زیست را محاسبه می‌کند. علاوه بر این نشان می‌دهد که سرمایه‌گذاری در کاشت کدام درخت در ناحیه می‌تواند مفید باشد. 

پژوهشگران با بررسی وضعیت ۱۰ کلانشهر از جمله پکن، قاهره، مکزیکوسیتی، لس‌آنجلس و لندن به نتایج جالبی رسیدند. این شهرها از پنج قاره دنیا هستند و بافت‌های شهری و زیستگاه‌های طبیعی متفاوتی دارند. قاهره از نظر زیستگاه‌های طبیعی از همه کوچک تر بود و تنها ۱۱۷۳ کیلومتر مربع مساحت فضای طبیعی‌اش است. در حالی که توکیو با ۱۸ هزار و ۷۲۰ کیلومتر مربع بیشترین میزان زیستگاه‌های طبیعی شهری در دنیا را دارد. 

بر اساس محاسبات آن ها مشخص شد که بین سطح فضای سبز شهری و میزان بازگشت سرمایه و پس‌انداز و صرفه‌جویی در هزینه‌های شهری رابطه مستقیمی وجود دارد. هر کیلومتر مربع از فضای سبز نزدیک به ۰.۹۳ میلیون دلار در حوزه هزینه‌های آلودگی هوا، ۲۰۰۰۰ دلار در زمینه صرفه‌جویی در مصرف آب و ۴۷۸۰۰۰ دلار در زمینه هزینه سیستم‌های سرمایشی و گرمایشی خانه‌های شهری صرفه‌جویی می‌کند. 

علاوه بر این سود سالیانه تصفیه دی‌اکسیدکربنی که درخت‌ها در کلانشهرها انجام می‌دهد چیزی حدود ۷.۹ میلیون دلار است. این میزان سود جمع کل سودی است که در هر کیلومتر مربع ۱۷۰۰۰ دلار محاسبه شده‌ است.   

در مجموع سود خدمات سالیانه ارائه شده توسط درخت‌ها در کلانشهرها هم ۵۰۵ میلیون دلار محاسبه شده‌است. این میزان سود تنها با ۹۶۷۰۰۰ کیلیومتر مربع از فضای سبز شهری به دست آمده‌ است.