2019/08/23 - جمعه 1 شهريور 1398
2019/08/23 - جمعه 1 شهريور 1398
مشروح خبر


سیگار را ترک کنید تا بچه‌تان دوچرخه بگیرد
ابتکار محیط‌ زیستی یکی از شهرهای ترکیه
در مرکز شهر کیلیس، شهری در مرز ترکیه و نزدیک به سوریه می‌توان به راحتی صدای موتورسیکلت‌ها و اسکوترها و البته ماشین‌ها را در همه خیابان‌های شهر شنید. البته این شهر چندان روی خوشی به دوچرخه نشان نمی‌دهد اما با ابتکار تازه‌ای که مسئولان شهری به کار برده‌اند قرار است شبکه‌ای از مسیرهای دوچرخه در شهر ایجاد شود و هزاران بچه شهر با دوچرخه در سطح شهر رفت‌وآمد کنند.
سیگار را ترک کنید تا بچه‌تان دوچرخه بگیرد
1397/9/21 14:50:0|print

هفت سال قبل، پس از بحران به وجود آمده در سوریه هزاران سوری راهی خاک ترکیه شدند و قاعدتاً اوضاع برای شهر کیلیس هم بحرانی شد.

در مدتی کوتاه نزدیک به ۲۶۰ هزار نفر به جمعیت شهر اضافه شد. حالا زبان عربی بیشتر از ترکی در شهر کیلیس شنیده می‌شود و این یعنی استفاده بیشتر از ماشین و موتور و پیدا شدن ابری از دود بر فراز شهر. 

با عقب‌نشینی داعش از سوریه آرامش نسبی به شهر کیلیس برگشته‌است. شهری که خیابان‌هایش شبیه هزارتو‌های سنگ‌فرش شده‌است و قدمت برخی از ساختمان‌هایش به قرن شانزدهم و هفدهم میلادی بر می‌گردد. 

حسن کارا، شهردار کیلیس دوست ندارد این شهر به عنوان یکی از ویرانه‌های باقی مانده از جنگ سوریه شناخته شود. بلکه بر عکس دلش می خواهد این شهر جایی باشد که با آغوش باز از پناهجویان جنگی پذیرایی می‌کند. به خاطر همین موضوع، تعدادی از پروژه‌های شهری و زیربنایی برای تبدیل کردن شهر به جایی که قابل زیستن باشد آغاز شده‌است. یکی از این برنامه‌ها اهدای رایگان هزاران دوچرخه به بچه‌های شهر است. 

به گفته خود شهردار «تا الان نزدیک به ۴۰۰۰ دوچرخه تهیه شده اما تا هدف اصلی که ۱۵۰۰۰ دوچرخه است راهی طولانی باقی مانده‌است.»

در حال حاضر در خیابان‌های شهر موتورها و اسکوترهای زیادی به چشم می‌آیند که اغلب خانوادگی سوار این وسیله شده‌اند و گذاشتن کلاه ایمنی به ندرت به چشم می‌آید.  

شهردار می‌گوید: «در برنامه‌هایمان اولویت را به دوچرخه داده‌ایم چرا که استفاده از موتورسیکلت میان خانواده‌ها رایج است و ما می‌خواهیم از همین حالا روی بچه‌‌ها برای ترویج استفاده درست از وسیله‌ها تمرکز کنیم.»

در این برنامه هر کودکی که بخواهد یک دوچرخه بگیرد باید سه شرط را رعایت کند: باید یک عضوی از فامیل یا خانواده داشته باشد که سیگار را ترک کند، نمره‌های خوبی در مدرسه بگیرد و قول بدهد حتما روزی یک ساعت از دوچرخه برای رفت‌وآمد استفاده کند. 

علاوه بر دوچرخه، شهرداری کیلیس یک مسیر چهار مایلی (۶.۵ کیلومتری) مخصوص دوچرخه سواری ایجاد کرده‌است. هدف نهایی این است که یک شبکه ۲۰ مایلی (۳۲ کیلومتر) از این مسیر مخصوص در سطح شهر ایجاد شود که شامل مناطق اصلی شهر از جمله مراکز خرید و خیابان جمهوریت می‌شود تا به این ترتیب انحصار روی آوردن به وسایل نقلیه دودزا شکسته شود. 

بودجه اولیه برای اجرای این برنامه از سوی وزارت بهداشت و درمان ترکیه تامین می‌شود اما به دلیل آنکه این میزان پول کافی نیست شهرداری کیلیس از اتحادیه اروپا درخواست کمک کرده‌است.