2019/08/23 - جمعه 1 شهريور 1398
2019/08/23 - جمعه 1 شهريور 1398
مشروح خبر


شوراهای شهر در انگلیس به فکر چاره برای جمعیت بیش از حد دانشجوها هستند
دانشجو زدگی و مشکلات شهرها

شهرنوشت: برای برخی، وجود دانشجوها نشانه رشد شخصیت شهری هستند که می‌توانند با امید به آینده فرهنگ را در شهر ارتقا ببخشند. آن ها حتی می‌توانند با حضورشان بازارهای شهری را رونق ببخشند و رنگ‌و روی دیگری به آن بدهند. اما برای برخی دیگر این دانشجوها نه تنها به شهر برکت نمی‌آورند بلکه می‌توانند زندگی ساکنین شهر را در مناطق دانشگاهی هم مختل کنند.

شوراهای شهر در انگلیس به فکر چاره برای جمعیت بیش از حد دانشجوها هستند
1397/9/17 15:0:0|print

شهر تاریخی «سنت‌اندروز» در اسکاتلند از جمله شهرهایی است که این روزها با معضل «دانشجو زدگی» دست به گریبان است. از دهه ۱۹۹۰ تعداد دانشجویان با میزان دو برابر شدن به 9 هزار نفر رسیده‌ است در حالی که جمعیت شهری با ۴۰ درصد سقوط به 7 هزار نفر رسیده‌ است.

خانواده‌ها همچنان به زندگی در شهر ادامه می‌دهند، اما مدارس ابتدایی هر سال برای ثبت نام با چالش مواجه‌اند چرا که با کم شدن جمعیت شهری تعداد کودکان چهارساله به ۴۰۰ نفر رسیده در حالی که این تعداد در دهه ۱۹۸۰ نزدیک به هزار نفر بودند.

این مشکلات در حال حاضر به یکی از دغدغه‌های شهرها در سراسر انگلیس تبدیل شده است چرا که دانشگاه‌های این کشور علاوه بر مردم محلی پذیرای شمار زیادی از دانشجوها از سراسر دنیا هستند.

مهم ترین نگرانی‌ها در این‌باره مشکل مسکن است که باعث شده کارایی خیلی از خانه‌های شهری به خوابگاه‌های گروهی تبدیل شود. شلوغی مراکز شهر و مناطق خاص نزدیک به مرکز شهر باعث سختی رفت و آمد در این شهرها شده است.

سال ۲۰۰۲ مرکز دانشگاهی «دارن‌اسمیت» عبارت «دانشجوزدگی» (studentification) را برای تاثیر خاص دانشجوها بر زیست شهری انتخاب کرد. دامنه این تاثیر از فرهنگ محلی تا اقتصاد شهری گسترده است. در مرحله حادتر این تاثیر به زندگی‌ خانواده‌ها، بافت مسکن شهری، بارها و رستوران‌ها و شلوغی خیابان‌ها کشیده خواهد شد.

به طور مثال، منطقه لنتون در ناتینگهام که ما بین دو دانشگاه اصلی شهر واقع شده با مشکل خوابگاهی شدن ۹۰ درصد خانه‌های منطقه مواجه است. این آمار مربوط به اکتبر سال گذشته‌است. در این دوران ۲۰۰ نفر باعث شدند تا دیوار یک باغ شخصی هم تخریب شود.

با توجه به دو برابر شدن تعداد دانشجوهای تمام وقت از سال ۱۹۹۲ در انگلیس شوراهای شهر در آکسفورد، بیرمنگام و لیدز به دنبال اعمال قوانین برای تغییر کاربری خانه‌ها به خوابگاه‌های دانشجویی هستند. در بریستول و ناتینگهام این محدودیت‌ها اعمال شده و در کنار آن ها برنامه‌هایی برای ساخت ساختمان‌هایی که مشخصاً کاربری خوابگاه دارند نیز ارائه شده‌ است، اما مشکل دیگری که در این باره وجود دارد ترجیح دانشجوها به داشتن این خانه‌ها نسبت به خوابگاه است. 

دانشگاه ناتینگهام برای این معضل هم راه‌حلی دارد و آن به راه انداختن کمپین «سلام همسایه» است که هدفش تشویق دانشجوها و رفتن به مناطقی است که مجاور دانشگاه واقع شده‌ است. دانشگاه بریستول هم موج «با کیک به دیدار همسایه‌ها بروید» راه انداخته و حتی برای بهبود آن کیک‌های مجانی هم ارائه می‌دهد.