2019/08/23 - جمعه 1 شهريور 1398
2019/08/23 - جمعه 1 شهريور 1398
مشروح خبر


یک روز در مترو
ولی‌الله شجاع‌پوریان
معاون اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران
یک روز در مترو
1397/9/14 13:58:0|print

تاکید بر استفاده مدیران ارشد مدیریت شهری از حمل و نقل عمومی در روزهای سه شنبه توسط دکتر حناچی، شهردار تهران، اگرچه از سوی منتقدان به عنوان رفتاری شکلی و نمایشی تعبیر شود، این سود و حسن را برای مدیران دارد که ضمن تعامل بیشتر و نزدیک‌تر با شهروندان، درک واقع‌بینانه‌تری از وضعیت شهر تهران بویژه در حوزه حمل و نقل به دست آید. متاسفانه تعدد و وفور جلسات در کشور، فرصت و زمان کافی برای ارتباط بیشتر با مردم و جامعه را از مدیران سلب می‌کند و تاکید شهردار تهران بر رعایت سه شنبه‌های بدون خودرو توسط مدیران ارشد شهرداری فرصتی مغتنم و در خور تقدیر برای برقراری این پیوند است. سه‌شنبه این هفته فرصت شد از ایستگاه میدان بهارستان به ایستگاه امام خمینی(ره) و از آنجا به ایستگاه شهیدبهشتی در خط تجریش و سپس به ایستگاه میدان جهاد در خط آزادگان سفر کنم. اولین نکته‌ای که جلب توجه می‌کرد ازدحام جمعیت در قطارها است و با این تراکم و فشردگی فرهنگ سازی برای استفاده از حمل و نقل عمومی بدون تمهید زیرساخت‌ها تاثیر و جایگاهی ندارد، درواقع اگر قرار است شهروندان به استفاده از حمل و نقل عمومی بویژه مترو ترغیب شوند، باید به اندازه کافی واگن و قطار وجود داشته باشد، در حالی که به نظر می رسد ظرفیت متروی تهران به ویژه در ساعات پیک سفر پاسخگوی مسافران فعلی خود نیز نیست و لذا باید چاره ای دیگر اندیشید.
در برخی ایستگاه‌ها نیز گپ و گفتی با شهروندان دارای معلولیت داشتم که برخی از آنها از نبود امکانات لازم برای گروه‌های خاص در حمل و نقل عمومی گله‌مند بودند، هرچند برخی ایستگاه‌ها دارای امکانات کافی همچون آسانسور برای تردد گروه‌های خاص هستند، اما برای داشتن شهری دسترس‌پذیر برای همه شهروندان نیاز به کار جدی و رفع مشکلات در ایستگاه‌های فاقد زیرساخت هستیم. نکته جالب مسئولیت‌پذیری شهروندان برای مساعدت به شهروندان دارای معلولیت بود که اغلب با کمک سایر شهروندان از موانع عبور می‌کردند.
دستفروشی در مترو نیز از مسائلی بود که در مترو قابل مشاهده بود، از آوازخوانی برای دریافت پول گرفته تا انواع و اقسام فروشندگانی که کالاهای خود را در ایستگاه‌ها و داخل قطارها به فروش می‌رسانند و شهروندان نیز با دستفروشان برخوردی دوگانه دارند. برخی از شهروندان از ایجاد مزاحمت توسط دستفروشان گله دارند و برخی معتقد بودند دستفروشان مشکل حادی ایجاد نمی‌کنند و از سر نیاز به این فعالیت روی آورده‌اند، اما آنچه مسلم است دستفروشی در مترو نیاز به ساماندهی دارد تا با درک شرایط معیشتی دستفروشان، کمترین مزاحمت برای مسافران در مترو ایجاد شود.
یکی از مهم‌ترین مشکلات مسافران در ایستگاه‌های مترو نبود یا کمبود سرویس‌های بهداشتی در ایستگاه بود، به صورت کلی متاسفانه کمبود سرویس بهداشتی یکی از مشکلات رایج در کشور در همه شهرها و مناطق است، اما با وجود هزینه‌کردهای کلان در ایستگاه‌های مترو، پیش‌بینی سرویس بهداشتی در ایستگاه‌های مترو با لحاظ مسائل کارشناسی و زیست‌محیطی ضروری است و شهروندان نیز بر این موضوع تاکید داشتند، از نکات مثبت تدارک اتاق کودک و مادر و وجود نمازخانه در ایستگاه‌های مترو بود که نیاز به توسعه و تجهیز بیشتر آنها می‌رود.
همچنین از ظرفیت‌های مترو، وجود مخاطبان پرشمار و زیرساخت‌های لازم جهت فرهنگ سازی و پیشبرد اهداف فرهنگی و اجتماعی است که هرچند در برخی قطارها و ایستگاه‌ها برنامه‌هایی به صورت تولیدات تصویری به چشم می‌خورد اما می‌طلبد از این ظرفیت بزرگ استفاده بهینه کرد. وجود میلیون‌ها مسافر و سفردر روز، متروی تهران را به مثابه تلویزیونی سیار و فرصتی برای فرهنگ‌سازی در موضوعات مختلف مدیریت شهری تبدیل کرده است که باید آن را قدر دانست.
در ایستگاه پایانی سفر صبحگاهی با مترو و هنگام خروج از ایستگاه مترو صدای روح‌نواز موسیقی در فضای ایستگاه میدان جهاد طنین‌انداز شده بود که هوش و حواس هر رهگذری را جلب می‌کرد، مواجهه با جوان خوش ذوق و هنرمندی که در خروجی ایستگاه مترو با ساده‌ترین ابزار موسیقی، ساز می‌نواخت و شادی و امید را به شهروندان هدیه می‌کرد، تلنگری بود که می‌توان از این جوانان بی‌داعا و کم توقع در راستای افزایش نشاط در شهر استفاده کرد و با ساماندهی گروه‌های هنری خیابانی روح هنر را در رگ‌های خسته شهر جاری کرد.
نکته آخر اینکه در آموزه‌های دینی بر آن تاکید رفته است که پیش از دعوت مردم، گوینده خود عامل و کننده یک معروف و فعل نیک باشد و ضرورت دارد همه مسئولان که دایم بر استفاده شهروندان از حمل و نقل عمومی تاکید می‌کنند در ترویج این فرهنگ پیشتاز و پیش‌قدم باشند.