2019/08/23 - جمعه 1 شهريور 1398
2019/08/23 - جمعه 1 شهريور 1398
مشروح خبر

معاون امور بین‌الملل مرکز ارتباطات و امور بین الملل شهرداری تهران خبر داد
برگزاری پنجمین نشست اجلاس مجمع شهرداران آسیایی در «غازی آنتپ» ترکیه

شهرنوشت: جلسه کمیته مشورتی و برنامه ریزی پنجمین اجلاس عمومی مجمع شهرداران آسیایی در محل دبیرخانه دائمی این مجمع در تهران برگزار شد.

برگزاری پنجمین نشست اجلاس مجمع شهرداران آسیایی در «غازی آنتپ» ترکیه
1397/8/18 12:10:0|print


گشتاسب مظفری معاون امور بین‌الملل مرکز ارتباطات و امور بین‌الملل شهرداری تهران و سرپرست مجمع شهرداران آسیایی در خصوص این نشست به خبرنگار شهرنوشت گفت: این همایش هشتم تا یازدهم آذرماه امسال در شهر"غازی آنتپ" ترکیه برگزار خواهد شد.

به گفته مظفری این همایش، سه بخش اصلی خواهد داشت. در بخش اول با عنوان نشست هیأت اجرایی مجمع، 21 عضو هیات اجرایی مباحث و موضوعات مربوط به امور جاری و برنامه های آتی مجمع شهرداران آسیایی‌ را مورد بررسی قرار خواهند داد و در زمینه راهبری مجمع تصمیم گیری خواهند نمود. در بخش دوم با عنوان نشست مجمع عمومی، تمامی شهرداران حاضر می توانند دیدگاه ها، تجارب و پیشنهاد های خود را در چارچوب اهداف و ماموریت های مجمع مطرح نمایند. از جمله موارد مطروحه در نشست مجمع عمومی، تصمیم گیری نهایی در خصوص اعضای هیات اجرایی برای دوره آینده و نیز اصلاحات اساسنامه مجمع خواهد بود.

سرپرست مجمع شهرداران آسیایی در ادامه گفت: همچنین پیش بینی شده است که در اجلاس غازی آنتپ، شهرداران و مدیران و کارشناسان شهری با هدف شناخت چالش های مشترک شهرهای آسیایی و بحث تبادل نظر پیرامون راه کارهای فنی برای برون رفت از آن ها در قالب چهار نشست تخصصی با عناوینی چون حمل و نقل عمومی، تاب آوری شهری، شهر هوشمند و زیست پذیری شهری به بحث و تبادل دیدگاه و تجارب خود بپردازند.

وی تصریح کرد: به تناسب موضوع نشست های تخصصی ، معاونت ها ، سازمان ها و بخش های فنی مربوطه نیز از شهرداری تهران، شهرداری شهر میزبان ، سایر شهرهای عضو مجمع، برخی از شهرها و سازمان های تخصصی میهمان هم حضور خواهند داشت. در این ارتباط معاونت حمل ‌و نقل و ترافیک مسئولیت برگزاری نشست حمل و نقل، معاونت شهر سازی مسئولیت نشست زیست پذیری شهری، سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات مسئولیت نشست شهر هوشمند و نهایتا سازمان های پیشگیری و مدیریت بحران و نوسازی، به طور مشترک مسئولیت نشست تاب آوری را بر عهده دارند.
 
به گزارش شهرنوشت، در نشست «شهر هوشمند» اعضای شرکت کننده پیرامون نقش محوری «هوشمند سازی شهر» در ارتقای مدیریت و برنامه ریزی شهری ، افزایش رونق کسب و کار های شهری و فرصت های اقتصادی در شهر، کاهش هزینه‌ ها، مدیریت بهینه انرژی، حمل ‌و نقل و جابجایی، کاهش آلودگی و مسایل زیست محیطی شهر به تبادل نظر و انتقال تجربیات خود خواهند پرداخت.

در نشست «تاب ‌آوری شهری» است. مدیران و متخصصان شهری درباره راه های افزایش میزان تاب ‌آوری و مقاومت زیرساخت‌ها وسیستم‌‌های شهری در ابعاد مختلف کالبدی و محتوایی شهر و نیز ایستادگی بهتر در برابر مخاطرات و بحران های طبیعی مانند زلزله، سیل و ... و حوادث و بحران های انسان ساز مانند تنش ها و بحران های اقتصادی ، آسیب های اجتماعی، آلودگی هوا و بافت‌های فرسوده به تبادل نظرات و انتقال تجربیات و دستاوردهای خود می‌پردازند و این که چگونه شهرها می توانند در برابر بحران‌های ناشی از این حوادث مردم و شهر را بهتر حفاظت کنند.

به گفته مظفری، در نشست تخصصی چهارم که درباره «زیست پذیری شهری» است، درباره چگونگی ارتقای کیفیت زندگی و بهبود خدمات شهری در راستای احساس آسایش، رفاه، آرامش، امنیت، امید و رضایت بیشتر شهروندان شهرها تبادل نظر خواهد شد.

وی در ادامه با بیان این که در این همایش علاوه بر شهرداران و مدیران ارشد شهرداری، اعضای شوراها و انجمن های شهری، متخصصان و اساتید دانشگاهی و صاحب نظران بین المللی در حوزه‌ های مدیریت و برنامه ریزی و توسعه شهری شرکت خواهند.

گفتنی است مجمع شهرداران آسیایی(ASIAN MAYORS FORUM) در سال 2007 به پیشنهاد شهرداری تهران و همزمان با نشست پارلمان ‌های آسیایی در تهران مطرح و مورد استقبال قرار گرفت. این مجمع به طور رسمی در سال 2008 میلادی و همزمان با بهره ‌برداری از برج بین ‌المللی میلاد تهران، بنیان‌ گذاری شد و شهرداران و مدیران ارشد شهری از حدود هشتاد شهر آسیایی در اولین اجلاس آن در تهران شرکت نمودند. ازابتدای بنیان گذاری این مجمع تا کنون، چهار دوره اجلاس عمومی و پنج دوره نشست هیأت اجرایی و چندین نشست علمی و تخصصی در شهرهای تهران، استانبول، بانکوک و هایکو برگزار شده است.

علاقه مندان برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص اجلاس می توانند به سایت مجمع به آدرس : WWW.ASIANMAYORSFORUM.ORG مراجعه نمایند.