2019/08/23 - جمعه 1 شهريور 1398
2019/08/23 - جمعه 1 شهريور 1398
مشروح خبر

گزارش شهرنوشت از وضعیت کرایه های نامتعارف مسکن در تهران
سقف بلند اجاره خانه روی ستون سست سکه و دلار
سارا زارع: خشکم می زند؛ «اجاره آپارتمان 250 متری؛ طبقه دهم یک برج در شمال تهران، مبله با 4 اتاق مستر و کل شیرآلات ایتالیایی؛ 20 هزار دلار که کل مبلغ زمان عقد قرارداد دریافت خواهد شد.» آن زمان دلار به 17 هزارتومان هم رسیده بود و شنیده بودم برخی موجرها در ازای دریافت اجاره از مستاجر طلب سکه می کردند..........

 

سقف بلند اجاره خانه روی ستون سست سکه و دلار
1397/7/25 9:32:0|print


 

از چند ماه پیش که هنوز پای تحریم و دلار به هیچ بازاری باز نشده بود در بازار مسکن زلزله ای هولناک رخ داد. قیمت های سرسام آور خانه بسیاری از ساکنان تهران را مجبور به مهاجرت به شهرهای اطراف کرد، آنها که با آرزوی داشتن زندگی بهتر به تهران آمده بودند برای همیشه پایتخت را به مقصد شهرهای کوچشان ترک کردند و عده ای هم مجبور شدند تا منطقه زندگیشان در تهران را تغییر دهند. عجایب بازار مسکن هنوز ادامه داشت که خبر آمد دریافت اجاره های غیر معمول هم رایج شده است. یکی دلار می گیرد و آن یک سکه. مدت زمان بسیاری از قراردادهای خانه از یک سال به شش ماه کاهش پیدا کرد. با اینکه در هفته اخیر قیمت دلار روند کاهشی داشته اما در بازار مسکن جز چند مورد از کاهش قیمت محسوس خبری نیست. مشاوران املاک و کارشناسان مسکن می گویند تنها امیدوارند قیمت ها تا پایان سال ثبات داشته باشد. 

تهران، جنوب شهر: اینجا مشتری های خاصی داره

«هر غریبه ای پاشو بذاره اینجا مردم احساس خطر می کنن.» این را آقای سراج یکی از معدود مشاوران املاک منطقه می گوید و راه می افتد توی کوچه ای باریک. مقابل در سبز رنگ کوچکی می ایستد. اصرار دارد که با کسی حرف نزنیم« بعدش برای من دردسر میشه.»یک حیاط با موزاییک های یکی در میان شکسته، سه اتاق دور تا دور حیاط دیده می شود که هر کدام بیشتر از 15 متر نیست. راه پله آهنی حیاط را به یک اتاق کوچک 6 متری در پشت بام وصل می کند. تصویر چیزی شبیه لوکیشن فیلم هایی ایرانی است وقتی بخواهند به مخاطب فقر را نشان دهند. اینجا محله هرندی در جنوب شهر تهران است.
«این اتاق رو میبینی ، دو ساله دادمش به یه خانواده که از افغانستان اومدن، یه زن با دوتا بچه . پول پیش خونشون رو هم یه خیریه داده. 2 میلیون تومن. قرار شده این خانوم بره اونجا واسشون کار کنه و اجاره خونه رو خودش بده. ماهی 200 هزار تومن.» سراج می گوید سه خانواده در این خانه زندگی می کنند. یک مرد میانسال هم در اتاق 6 متری پشت بام.«اینجا مشتری‌های خاصی داره، هرکسی نمی تونه اینجا زندگی کنه، بیشتر ساکنای منطقه مالکن، معمولا نه کسی از این منطقه میره نه آدم تازه ای میاد. » او درباره قیمت خانه در این منطقه می گوید: قیمت خونه اینجا زیاد بالا نرفته، درآمد مردم این منطقه مشخصه، بیشتر از این نمیتونن بدن، کسی که از جنس این آدما نباشه هم نمیاد اینجا، واسه همین قیمتا اینجا مثل جاهای دیگه نمیکشه بالا. مگر تک و توک تو آپارتمان ها. » برای مردم محله هرندی اما ماهی 200 هزار تومن هم پول زیادی است. سراج می گوید: خونواده هایی اینجا هستن که از شهرهای دیگه میان، واسه اینکه نرن تو چادر اینجا رو اجاره می کنن. نه معتادن نه خلاف کار. بعد یه مدت یا پول پرداخت اجاره ندارن یا می فهمن اینجا جای اونا نیست.»

تهران، طبقه متوسط: جنگیدن برای سقوط نکردن

اینجا مکان زندگی طبقه متوسط است. مشاوران املاک می گویند تغییر قیمت در این منطقه طبیعی بوده است. طبیعی یعنی افزایش دو برابری از 6 ماه پیش تاکنون« خونه ای که سال پیش اینجا بود 60میلیون تومن پیش با ماهی یک میلیون و پونصد اجاره الان شده 80 پیش با ماهی دو تومن اجاره. از این بالاتر هم داشتیم. طبقه متوسطه اما تمام توانش را گذاشته تا پایین شهر نشین نشود. «بیشتر مشتریای ما که اومدن واسه تمدید مابه التفاوت قیمت رو جور کردن، یه سری هام هر کاری کردن نشد و از اینجا رفتن. تو این 6 ماه همه مشتری های جدید از مناطق گرون تر اومدن اینجا. یعنی یا منطقه شون رو عوض کردن یا متراژ خونه‌شون کوچیکتر شده.» او درباره باب شدن دریافت اجاره به صورت دلار یا سکه هم می گوید: سکه رو نشنیدم ولی گرفتن دلار از خارجی ها همیشه مرسوم بوده. حتی اون زمان که دلار ارزون بود. دلاره ارزشش همیشه از پول ما بیشتره. حساب کن با دلار 3 تومنی‌ام اجاره بگیری بازم سوده. واسه ایرانی ها ولی نمی صرفه. معمولا این کارو نمی کنن.»

تهران،شمال شهر : دلار بیشتر می صرفه
اینجا زمین طور دیگری می چرخد. ارتفاع بیشتر ماشین ها اینجا به اندازه یک انسان متوسط است. توی مشاور املاک بیشتر از 30 صندلی چیده شده. کارکنان هر کدام همزمان با دو تلفن صحبت می کنند. مسئول املاکِ فروشی و اجاره ای با هم فرق دارند . ملک تجاری و مسکونی هم همینطور.
«کل تهران رو از اینجا میشه دید» این را یکی از کارکنان همان مشاور املاک می گوید. پس از حدود یک ساعت مشاوره حالا آمده تا یکی از خانه های مبله را به مشتری که حاضر است با دلار اجاره پرداخت کند نشان دهد، ماهانه 650دلار. پرده را می کشد و می گوید: صبح اینجا پر نور میشه. بیشتر اونایی که اینجا زندگی می کنن صاب ملکن، واسه همین اگه مشکلی پیش بیاد حق با اوناست. (می‌خندد)
«من تو همین محله خونه اجاره دادم سه ماه دو هزار دلار، یعنی صاب خونه هر سه ماه اجاره رو یک جا می گیره. به خارجی نه ها، به یه ایرانی، می صرفه براشون » او یکی از مشاوران املاک منطقه یک تهران است.می گوید مشاوران املاک از بالا رفتن قیمت ها سود نمی کنند: «همیشه خونه‌های مبله واسه گردشگرا مناسبه، یه هفته، دو هفته، تهش سه ماه اجاره میدن اونم با دلار، فقط به خارجی ها.» می گوید از زمانی که قیمت مسکن بالا کشیده کاسبی تا حد زیادی در این منطقه متوقف شده، فروشنده وجود دارد اما خریدار نه. «تو همین محل ما حداقل صد تا خانواده از ایران رفتن ، وکالت دادن به عمه و عمو که بفروشن براشون؛ تو فروش هم دنبال کسی می گردن که پولش به دلار باشه، ولی کو خریدار؟ بازار خیلی خراب شده».
یک دفتر آبی رنگ را از قفسه ای بیرون می کشد و ادامه می دهد: همین الان از اینجا تا 4 تا خیابون بالاتر بیشتر از 200 تا خونه خالیه، صاحباش یا رفتن خارج از کشور، گذاشتن واسه فروش یا مستاجراش رفتن خونه خالی مونده. قیمت اجاره بالاست، مردم توان پرداخت ندارن صاحب ملکم کوتاه نمیاد.»
بازار بی ثبات، مالکان پشیمان

دو روز بعد از اینکه شما اومدی اینجا و دلار سقوط کرد چند نفر زنگ زدن گفتن پشیمون شدن از اینکه خونه هاشون رو به دلار اجاره بدن. گفتن همون پول خودمون رو میخوان . قیمتای پیشنهادیشون هم پایین تر شده. املاکی ها می گویند نرخ اجاره و خرید ملک در مناطق تحت تاثیر چند عامل است. یکی اینکه محله باید خوش نام باشد. مثلا میان مردم بگویند فلان منطقه خیلی آرام است و کسی کاری به کار کسی ندارد. یکی اینکه وسایل دسترسی در منطقه خوب باشد. البته این موضوع برای مناطق شمال شهر خیلی اهمیت ندارد. ولی در مرکز و پایین شهر خیلی مهم است. ملک هر چه بیشتر نزدیک به مترو و وسایل حمل و نقل عمومی باشد قیمت اجاره و خرید هم بالاتر می رود. مثلا یک سری از مناطق در مرکز شهر پس از راه اندازی خط مترو یا ایستگاه تاکسی و اتوبوس جهش قابل توجهی داشته است. این موضوع به خوبی نشان می دهد که مدیریت شهری با ارائه خدمات تا حد زیادی بر روی قیمت گذاری ملک در مناطق تاثیر دارد. مثلا اگر دسترسی به وسایل حمل و نقل، فضاهای تفریحی و عمومی، پارک، خطوط تلفن، سیستم آب‌ و فاضلاب، پارکینگ، فروشگاه مواد غذایی و ... در یک منطقه مناسب باشد قیمت هم به همان میزان افزایش پیدا خواهد کرد.

حالا پس از سقوط نسبی دلار گفته می شود اجاره مسکن هم کاهش یافته. یکی از مشاوران املاک می گوید: مثلا منطقه 5 بیشتر از 30 درصد کاهش قیمت داشته، دلار که رفت بالا خونه ها تو اون منطقه 3 برابر شد. بیشتر از همه تهران رشد داشت. هیچکس نفهمید دلیلش چی بود ولی الان حباب از بین میره.» او می گوید درباره کاهش کلی قیمت مسکن آنقدرها خوش بین نیست و تصور می کند در بهترین حالت قیمت ها تا پایان سال ثابت بماند اما با این حال تاکید می کند: «تو این مملکت چی گرون شده که دوباره ارزون بشه؟»