2019/08/20 - سه شنبه 29 مرداد 1398
2019/08/20 - سه شنبه 29 مرداد 1398
مشروح خبر


تهران را سیاه نبینیم
 حمیدرضا حسینی، پژوهشگر تاریخ تهران
تهران را سیاه نبینیم
1397/7/15 11:45:0|print

تهران شهری است که همه ما در سال‌های اخیر آن را با مشکلات زیادش می شناسیم. شهری که همواره زوایای منفی آن را دیده ایم و در برخی موراد در مورد آن سیاه نمایی هم کرده ایم و آن را شهری از دست رفته می دانیم. همین تلقی بر رفتار ما با شهر تهران نیز تاثیر منفی می‌گذارد . این در حالی است که باید به وجوه مثبت و سرمایه‌های طبیعی ، فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی تهران نیز فکر کنیم زیرا از طریق همین سرمایه ها است که امکان برون رفت از بحران ها وجود خواهد داشت. از میان وجوه مثبت تهران چند مورد از موراد دیگر بارز تر است. یکی اینکه تهران شهری متنوع ،متکثر و دارای تساهل است. به این معنی که فرهنگ مدارا در تهران بسیار بالا است. مصداق این ادعا این است که همه اقوام و مذاهب ایران در تهران حضور جدی دارند و این حضور از سوی مردم تهران نیز پذیرفته شده است. به عنوان مثال در سال های اخیر بسیاری از منتخبان مردم در شورای شهر تهران اهل این شهر نیستند. پیدا کردن این مثال در شهرهای دیگر ایران بسیار دشوار است. به ندرت اتفاق خواهد افتاد که مردم شهری به نماینده ای رای دهند که اهل آن شهر نیست. این یک نمونه از فرهنگ مدارا در شهر تهران است. تهرانی ها هرگز این احساس را نکرده اند که تهران فقط برای آنها است بلکه آن را برای همه ایران خواسته اند و اجازه داده اند ساکنان دیگر ایران از هر قوم و مذهبی با هر خواستگاه جغرافیایی از سرمایه های این شهر استفاده کنند. یکی دیگر از وجوه مثبت تاریخ شهر تهران است. در 200 سال گذشته تقریبا همه جنبش های اجتماعی، سیاسی و جریان های فکری و فرهنگی که تاریخ ایران را متحول کرده از تهران آغاز شده و به نقاط دیگر کشور سرایت پیدا کرده است. تاریخ کشور ما در 200 سال گذشته به طور عمده در تهران رقم خورده است. البته این به این معنا نیست که مردم سایر نقاط ایران در روند حوادث مشارکت نداشته و یا تاثیر گذار نبوده اند. مقصود این است که کانون و میزبان این تحولات شهر تهران بوده است.
حداقل سه رویداد مهم در تاریخ ایران وجود دارد که در تهران آغاز شده، اتفاق افتاده و به ثمر نشسته است. این سه رویداد روی تاریخ جهان نیز تاثیر گذار بوده است. اولین آن تاریخ مشروطیت است که در ابتدای قرن بیستم در سال 1906 اتفاق افتاد و موجب شکل گیری یکی از اولین مجالس قانون گذاری دموکراتیک در کل قاره آسیا بود.
اتفاق بعدی ملی شدن صعنت نفت ایران در میانه قرن بیستم در دهه 1950 بود. ایران نخستین کشوری است که در میان کشورهای خاورمیانه و شمال آفریقا نفت را ملی کرد و باعث ترغیب کشورهای دیگر شد تا با ملی کردن صنعت نفت از استعمار منابع ملی شان جلوگیری کنند.
اتفاق سوم و مهم بعدی در دهه 1970 میلادی انقلاب‌اسلامی است که بازهم به طور عمده در تهران اتفاق افتاده است. گفته می شود انقلاب اسلامی ایران آخرین انقلاب بزرگ قرن بیستم میلادی است.
با بررسی همه این اتفاقات وقتی به تهران نگاه می کنیم می بینیم این شهر پر از مکان-رویدادهایی است که خاطره این اتفاقات تاریخی را برای مردم شهر زنده نگه داشته است. علاوه بر این همه این مکان ها می توانند عناصر هویت بخشی باشند از نظر گردشگری نیز حائز اهمیت اند اگرچه بنظر می رسد از این سرمایه های غنی در تهران آنگونه که باید استفاده نشده است. تهران از نظر نظام معماری و شهرسازی اگر چه نابسمان به نظر می رسد اما در بطن خود زیبا‌یی و خلاقیت هایی هم دارد . ما در تهران الگوهای مختلفی از هنر و معماری داریم که برخی از آنها در دنیا بی نظیر است. از الگوهای سنتی ایرانی که مربوط به اوایل دوره قاجار می شود تا معماری آمیزش پیدا کرده با معماری نئوکلاسیک اروپا. به عنوان مثال تنها در میدان بهارستان می‌توانیم بیش از 6 نوع معماری مختلف را مشاهده کنیم. در حالی که در سال هایی اخیر از این تنوع فاصله گرفته ایم و به سمت همسازی نظام معماری و شهرسازی حرکت کرده ایم. همه این موراد زیبایی هایی است که تهران از آن برخوردار است اما آنطور که باید شناخته و فهم نشده است.