2019/08/20 - سه شنبه 29 مرداد 1398
2019/08/20 - سه شنبه 29 مرداد 1398
مشروح خبر


«روز تهران» گامی برای شناساندن این شهر به ایرانی‌ها

علی همدانی 

تهران‌شناس و مسئول دانشنامه تهران

«روز تهران» گامی برای شناساندن این شهر به ایرانی‌ها
1397/7/13 18:32:0|print

تهران به عنوان پایتخت ایران از لحاظ فرهنگی و سیاسی دارای اهمیت ویژه است. با توجه به اهمیت این شهر باید اقدامات کلان و مهمی انجام شوند تا جوانان به خوبی تهران را بشناسند؛ با این وجود اما آثار تاریخی که در تهران وجود دارد برخلاف سایر مناطق کشور ناشناخته باقی مانده یا کمتر شناخته شده است.

تهران از قرن 7 و 8 جایگزین ری می‌شود و آثاری تاریخی در محدوده شهر تهران متعلق به آن دوره وجود دارد که از نظر گردشگری و فرهنگی دارای اهمیت است. اما تهران به واسطه اینکه از یک شهر کوچک 15 هزار نفری به یک کلانشهر با جمعیت 10 میلیون نفر تبدیل شده ازرش‌های فرهنگی‌اش خصوصا از لحاظ آثار تاریخی کمی گم شده است.

آثار فرهنگی شهر ما حتی برای خود اهالی هم ناشناخته است، برخی از مراکز فرهنگی و گردشگری در تهران وجود دارد که ناشناخته باقی مانده و معاونت فرهنگی شهرداری تهران موظف است تا این مراکز فرهنگی و تاریخی را به جوانان و اهالی معرفی کند و از این نظر پایتخت توجه ویژه‌ای را می‌طلبد.

معرفی روزی به نام تهران یا داشتن هفته‌ای به این نام اقدام بسیار مناسبی است و می‌تواند گام خوب و روبه جلویی برای شناساندن فرهنگ مردم، مراکز تاریخی و گردشگری تهران باشد.

بافت قدیمی تهران دارای آثار ارزشمند فراوانی است که حتی برای خود ساکنان این مناطق هم از جمله منطقه 12 شهرداری مغفول مانده است. البته چند سالی است که تورهای گردشگری آغاز به کار کرده تا تهران را به مردم بشناسد و حتی در برخی از مواقع تهرانی‌ها از مواجه با برخی از این آثار تاریخی و بی‌خبری از آن شگفت‌زده می‌شوند.

این آثار باید در وهله اول حفظ و در نهایت به خوبی به تهرانی‌ها و سایر ایرانی‌ها معرفی شود. در بافت قدیمی تهران آثاری از دوره صفویه، قرن دهم و شاه طهماسب اول وجود دارد که هنوز پابرجاست وبرخی از آنها مانند « حمام خانم» کاربرد دارد.

بسیاری از خانه‌هایی که متعلق به رجال دوره قاجاریه به بعد است، مخصوصا در محله‌های عودلاجان و سنگلج باقی ماندند و البته ناشناخته هستند. برخی از این آثار ارزشمند در حال تخریب هستند و این تاسف برانگیز است، خانه مستوفی‌ها در محله سنگلج یکی از این آثار و یک نمونه عالی از معماری ایرانی در دوره قاجار و گذار از معماری سنتی به مدرن است. اما این خانه ازرشمند در حال حاضر در وضعیت بسیار بدی به سر می‌برد.صاحبان ملک توانایی نگهداری مناسب از این خانه را ندارد اما نمی‌توان به آنها خرده گرفت زیرا این خانه نزدیک به بافت بازار تهران و یک منطقه تجاری است. اکر ورثه مستوفی قصد فروش داشته باشند به بی‌توجهی به یک اثر تاریخی متهم می‌شوند اما باید بدانیم که نگهداری از چنین قدمتی از عهده آنها خارج است؛ پس توجه به آثار تاریخی تهران باید در سطح کلان مدیریتی اتفاق بیفتد.

شهرداری تهران و به صورت ویژه معاونت فرهنگی باید توجه بیشتری به این دست از آثار تاریخی داشته باشد. اگر این آثار تاریخی بازسازی شود، می‌توان از آن به عنوان مراکز گردشگری و توریسم بهره برد و این گونه تاریخ ایران و تهران حفظ می‌شود.