2019/02/16 - شنبه 27 بهمن 1397
2019/02/16 - شنبه 27 بهمن 1397
مشروح خبر


اگر نمی تونین دوباره ازش استفاده کنین ، دورش رو خط بکشید!
زینب نصیری
مدیر کل سلامت شهرداری تهران
اگر نمی تونین دوباره ازش استفاده کنین ، دورش رو خط بکشید!
1397/4/21 18:35:0|print

سال هاست که ما ایرانی ها یکی از با فرهنگ ترین کشورهای جهانیم، به تمدنمان فخر می فروشیم و تکبر وغرور ناشی از آن بخشی از خصایل اخلاقی همه مان شده است، اما وقتی به بهانه های مختلف و با تکیه بر شواهد کمی با خودمان صادق می شویم ، می بینیم وضعیتمان خوب نیست! در رویکرد سیستمی مدرن، توسعه از خودشناسی انتقادی شروع می شود و شاید بد نباشد به بهانه 21 تیر روز "بدون پلاستیک" کمی خودمان را نقد کنیم.

ایران با تولید بیش از 500 هزار تن پلاستیک در سال، جزء 10 کشور نخست دنیا در مصرف پلاستیک است . اگر چه در سال های اخیر ، به برکت شبکه های اجتماعی و سازمان های مردم نهاد محیط زیستی ، جنبش های مردمی با هدف کاهش مصرف پلاستیک شکل گرفته است، اما به نظر می رسد عدم توجه به تغییرات ساختاری و قانونی مارا با وضعیت بدتری در سال های آتی رو به رو خواهد کرد.

نیم نگاهی به کشورهای دیگر جهان نشان می دهد تجارب موثری دراین حوزه وجود دارد که با کمی خلاقیت، مسئولیت پذیری و با باور به ضرورت تغییرات ساختاری و قانونی در مسئولین، در کنار جامعه مدنی، می توان شرایط بهتری را در کشور فراهم کرد.

اتحادیه اروپا درحال تصویب قانونی است که تولید قاشق، چنگال، چاقو و نی پلاستیکی یک بار مصرف را در کشورهای اروپایی ممنوع می کند. در انگلستان دریافت کیسه پلاستیکی از سال 2015 پولی شده است و از همان زمان میزان کیسه پلاستیک رها شده در سواحل 30 درصد کاهش یافته است. در آلمان دور انداختن هرگونه بطری شیشه ای و پلاستیکی کار عجیبی است و شرکت های تولید کننده پلاستیک به عنوان بخشی از مسئولیت اجتماعی خود، فرایند بازگرداندن بطری به سوپر مارکت ها را تسهیل کرده اند.

در دهلی و بمبئی مصرف مواد پلاستیکی ممنوع و جرایم نقدی و غیر نقدی دارد. در کالیفرنیا ریختن زباله جرایم نقدی و تأدیبی دارد. در کنیا واردات ، فروش و تولید کیسه پلاستیکی تجدید ناپذیر جریمه نقدی و مجازات زندان دارد.

این جدیت در برخورد با تولید و مصرف پلاستیک ناشی از تأثیرات بسیار مخربی است که بر سلامت انسان ها، محیط زیست و حیوانات دارد. مواد پلاستیکی نه تنها بیش از 500 سال طول می کشد تا از بین بروند، بلکه گازهای سمی را وارد هوا می کنند و درمواد غذایی مصرفی ما نفوذ می کنند. پژوهش های محققان با بررسی بیش از 150 نمونه از آب لوله کشی در پنج قاره جهان نشان می دهد، درون 83 درصد نمونه ها الیاف پلاستیکی میکروسکوپی وجود داشته است که زنگ خطر بسیار جدی برای سلامت جسمی همه افرادی است که بر روی کره خاکی زیست می کنند.

به نظر می رسد عدم استفاده از مواد پلاستیکی نه یک ژست شهروند مسئولیت پذیر، بلکه ضرورت امروز جامعه شهری است. نه گفتن به پلاستیک، نه به خاطر آینده کودکان یا به خاطر اینکه هرکدام از ما محیط زیست و آینده زمینمان برایمان اهمیت دارد، بلکه به خاطر سلامت خودمان در زمان حال امری حیاتی است. تغییرات زیر ساختاری و قانونی مرتبط با عدم استفاده از پلاستیک و مشقات آن قطعاً در کنار تصمیمات و اقدامات جامعه مدنی، نه پس از آن، ضروری، واجب و غیر قابل انکار است .

مدت ها است شهروندان مسئولیت پذیر تصمیم گرفته اند با مراجعه به فروشگاهای زنجیره ای بگویند "ممنون ، کیسه پلاستیکی نمی خوام" اما زیر ساخت جایگزینی برای جا به جایی اقلام خریداری شده بدون کیسه پلاستیکی وجود ندارد!

با هر مراجعه یک خانوار به میوه فروشی ها یا میادین میوه وتره بار بیش از 5 کیسه پلاستیکی به حجم پلاستیک ها یمان اضافه می شود، ضروری است جایگزینش ارائه شود. حتمأ کیسه پارچه ای تک کاربرد پاسخگوی این نیاز نیست .

در تمامی جلسات اداری حجم آب های معدنی نیمه خورده است که بر روی میزهای کنفرانس باقی می ماند و حجم بسیاری از بطری های پلاستیکی، آب و آب پنهان دور ریز می شود، قطعاً همه ما پارچ های روی میزها را در سالیان نه چندان دور به یاد داریم .

با هر خرید از سوپر مارکت محله مان به فرض عدم دریافت کیسه پلاستیکی ، حجم زیادی از ظروف پلاستیکی و بطری ها به خانه هایمان وارد می شود که قطعاً مسئولیت پذیری بنگاه های اقتصادی در تغییر شیوه تولید و بازیافت مواد، می تواند حال همه مان را در مواجهه با حجم بالایی از زباله های بازیافتی روزانه بهتر کند.

و هزاران هزار مثال دیگری که هر کداممان مصادیق زیادی از آن ها را در ذهن داریم ...

استفاده از کیسه های پارچه ای به جای کیسه های پلاستیکی ، تصمیم به تحقق شعار "روزی یک کیسه پلاستیک کمتر" ، گفتن نه به کیسه پلاستیکی ، کارهایی است که همه ما به صورت فردی شروعش کرده ایم یا از امروز امیدواریم که آغازش کنیم، اما قطعاً ورود شرکت های دانش بنیان به مسئله، ارتقاء مسئولیت پذیری اجتماعی بنگاه های اقتصادی تولید کننده مواد پلاستیکی یا مواد غذایی دارای ظروف پلاستیکی ، ایجاد زیر ساخت های حامی عدم استفاده از پلاستیک در فروشگاه های زنجیره ای و تصویب قوانین حامی سلامت و محیط زیست الزامات امروز جامعه ماست .

همه با هم برای شهری بدون پلاستیک تلاش کنیم.

rating
  نظرات

هیچ نظری ثبت نشده است.

نام شما
پست الکترونیک
وب سایت
عنوان
نظر
کدامنیتی
کد را وارد کنید