2019/02/16 - شنبه 27 بهمن 1397
2019/02/16 - شنبه 27 بهمن 1397
مشروح خبر


آینده متعلق به شهرهای باهوش است
شهرنوشت: باتوجه به آمارهای پارلمان اروپا، در حال حاضر 240 شهر اروپایی با جمعیت بیش از 100 هزار نفر، دارای ویژگی های شهر هوشمند هستند. به این معنی که از تکنولوژی برای بهبود استفاده از انرژی، سیستم های حمل و نقل، و یا زیرساخت های دیگر استفاده می کنند. آمستردام، بارسلونا، استکهلم، دوبلین، هلسینکی، منچستر و ... در فهرست شهرهای هوشمند اروپا قرار گرفته اند.

آینده متعلق به شهرهای باهوش است
1397/3/30 11:56:0|print

شهرهای هوشمند در آینده نیاز به گسترش دیتاسنترها یا مراکز داده سبز دارند. این مراکز باید از تمامی تکنیک های موجود، به نفع محیط های شهری استفاده کنند و اثرات مخرب زیست محیطی در شهرها را کاهش دهند.

 

پایتخت سوئد در این میان قصد دارد تا سال 2040 به شهری عاری از کربن تبدیل شود. برای رسیدن به این هدف، استکهلم به یک مکان جذاب برای اپراتورهای دیتاسنترهای سبز تبدیل شده است. دیتاسنترها نقش بسیار مهمی در تامین انرژی تجدید پذیر ایفا می کنند ضمن این که میزبان بسیاری از طرح های هوشمند برای کنترل ترافیک و کاهش میزان گازهای گلخانه ای در شهر محسوب می شوند.

من معتقدم مراکز داده، عامل مهمی در توسعه جوامع ما هستند و باید در قلب برنامه ریزی شهرها و زیرساخت های انرژی قرار گیرند. در واقع برنامه ریزی های شهری و مراکز داده باید دست در دست هم دهند و مقابله با تغییرات آب و هوایی را تسریع کنند. اپراتورهای مراکز داده به آینده هوشمند و پایدار شهرها کمک می کنند و مزایای اقتصادی فراوانی نیز به همراه دارند.


ما در قلب سوئد، قصد داریم در سال 2019 میلادی سرمایه گذاری گسترده ای را در نوآوری دیجیتال انجام دهیم و رقمی در حدود 115 میلیون کرون به حوزه نوآوری دیجیتال اختصاص داده ایم.


علاوه بر این ابتکار ویژه، استکهلم در حال حاضر یک رهبر جهانی برای بهره وری انرژی و تولید محلی انرژی های تجدیدپذیر است. با افتخار اعلام می کنم که این شهر انتشار گازهای گلخانه ای خود را از سال 1990 به میزان 44 درصد کاهش داده است و ما به زودی به هدف خود یعنی کاهش 2.3 تنی انتشار گازهای گلخانه ای در سال خواهیم رسید.

 

استکهلم یک شهر پایدار باقی خواهد ماند و در عین حال برای همه شهروندان به یک محیط زندگی جذاب، الهام بخش و سبز تبدیل خواهد شد. با توجه به استاندارد های آلودگی منطبق بر استانداردهای بین المللی، شهر استکهلم تنها شهری است که موفق به کنترل انواع مختلف آلودگی در زندگی شهری شده و دارای بیش از 800 کیلومتر مسیر دوچرخه است.


باید به این نکته هم اشاره کنم که در میان شاخص ‌های شهر هوشمند، استکهلم در زمینه دولت الکترونیکی امتیاز ۱۰ را داراست ولی در زمینه انرژی ‌های پاک، مشارکت شهروندان، سرعت اینترنت و ضریب نفوذ تلفن همراه نیز وضعیت این شهر در حد عالی است.


شهر ما در سال ۲۰۰۹ جایزه شهر هوشمند را دریافت کرد و در سال ۲۰۱۰ به ‌عنوان پایتخت سبز اروپا انتخاب شد. این شهر اولین شهری بود که تکنولوژی موبایل ۴G را معرفی کرد. مشارکت شهروندان (هر شهروند حدود ۱۰ کیلوگرم زباله بازیافت می ‌کند)، مدیریت دیجیتال و سرعت اینترنت در این شهر بالا است. سیستم حمل ‌و نقل آن عبارت است از کشتی، قطارهای پرسرعت، حدود ۲۰۰۰ اتوبوس شهری، ۱۰۰۰ قطار شهری و واگن برقی (که اغلب آن ‌ها از انرژی سبز بهره می ‌برند). اغلب سیستم ‌های حمل ‌و نقل شهری از سوخت‌ های بازیافتی بهره می ‌برند.


جالب است بدانید در شهر ما شرکت‌ هایی که سوخت کمتر مصرف کنند و در صورت خالی بودن دفاترشان، چراغ ‌ها را خاموش کنند، از پرداخت مالیات معاف هستند. همچنین در این شهر حدود ۳۰۰۰ شرکت تکنولوژی پاک وجود دارد که سبز بودن شهر را بیش ‌از پیش می ‌کنند.

 

کارین وانگرد

شهردار استکهلم


rating
  نظرات

هیچ نظری ثبت نشده است.

نام شما
پست الکترونیک
وب سایت
عنوان
نظر
کدامنیتی
کد را وارد کنید