2019/02/16 - شنبه 27 بهمن 1397
2019/02/16 - شنبه 27 بهمن 1397
مشروح خبر


فریب رنگ های شاد پلاستیک ها را نخوریم

شهرنوشت: طبق گزارش آژانس حفاظت از محیط زیست، هر ساله آمریکایی ها 380 میلیارد کیسه پلاستیکی استفاده می کنند.

فریب رنگ های شاد پلاستیک ها را نخوریم
1397/3/16 11:22:0|print

پلاستیک و کیسه ها از سوخت های فسیلی تولید می شود که تولید آن ها نیاز به حدود 12 میلیون بشکه نفت در سال دارد. این در حالی است که این میزان نفت می تواند برای 1400 پرواز بین المللی مورد استفاده قرار گیرد.

 

پلاستیک ها قابل بازیافت نیستند آن ها در محل دفن زباله ها قرار می گیرند، در اکوسیستم های دریایی ما شناور می شوند یا از طریق وارد شدن به بدن حیوانات دریایی و پرندگان، وارد چرخه غذایی ما می شوند. بررسی‌ها نشان می ‌دهد تنها در سال ۲۰۱۰ پنج تا ۱۲ میلیون تن پلاستیک در اقیانوس ‌ها رها شده است.

 

در این میان، ایالت متحده آمریکا بازار عمده کیسه های پلاستیکی محسوب می شود، به طوری که صنعت پلاستیک، سومین صنعت بزرگ ایالات متحده آمریکا بوده است. با این حال محدودیت و ممنوعیت استفاده از کیسه‌ های پلاستیکی در بسیاری از ایالات آمریکا به شکل گسترده ‌ای رواج یافته است؛ چراکه کیسه‌ های پلاستیکی منبع غیرقابل تجزیه آلودگی هستند.

 

اگرچه در نهایت این مواد به ذرات کوچک تبدیل می شود اما این فرآیند صدها سال به طول می ‌انجامد. بسیاری از شهرهای ایالات متحده برای استفاده از این کیسه ها، جریمه های سنگین  یا سایر سیاست های پیش گیرانه را در نظر گرفته اند. اولین شهری که اقدام به منع استفاده از کیسه های پلاستیکی کرد، سان فرانسیسکو بود. در این شهر مصرف کیسه های پلاستیکی نازک از سال 2007 ممنوع شد. کل ایالت کالیفرنیا نیز از سال 2014، پس از تصویب قانون منع استفاده از پلاستیک های یک بار مصرف در مواد غذایی یا دارویی، به دومین ایالتی تبدیل شد که شاهد روند کاهشی مصرف پلاستیک بود.

 

در تاریخ 23 آوریل 2017، نیویورک قانون منع استفاده از پلاستیک های یک بار مصرف را تصویب کرد. این قانون، شامل ممنوعیت استفاده از کیسه ‌های یک بار مصرف و پلاستیکی و کیسه‌ های مورد استفاده برای بسته بندی هر نوع محصولات غذایی یا پوشاک در تمامی فروشگاه‌ ها، از ژانویه 2018 به اجرا در آمد.

 

با این حال موفقیت در ممنوعیت استفاده از این آلاینده ها، در نیویورک یا هر ایالت دیگر در دنیا به اراده مردم بستگی دارد. اعمال قوانین نشان داده است که به طور قابل توجهی میزان ضایعات پلاستیکی را کاهش می دهد، اما نقش مردم را پررنگ نمی کند. فرهنگ سازی در مورد مضرات پلاستیک ها و این که نقش مهمی در آلوده کردن سیاره زمین و تولید گازهای گلخانه ای دارند، گامی مهمتر از وضع قوانین این چنینی است. فراموش نکنیم که زمین نزد ما به امانت است و ما آن را برای فرزندانمان به ارث می گذاریم.

 

دریافت کمترین تعداد کیسه های نایلونی هنگام خرید، به همراه داشتن کیسه های پارچه ای در زمان خریدهای قابل پیش بینی، استفاده از سبدهای خرید به جای نایلون، استفاده‌ کمتر از ظروف یکبار مصرف، خرید محصولاتی که در بسته‌ بندی آنها به جای پلاستیک از شیشه یا کاغذ استفاده شده و از همه مهمتر افزایش سطح آگاهی و دانش درباره‌ موضوعات و شناخت وظایف فردی و به تبع آن تقویت حس مشارکت اجتماعی، از وظایف شهروندان در کاهش ضایعات پلاستیکی است.


بیل ده بلزیو؛ شهردار نیویورک

rating
  نظرات

هیچ نظری ثبت نشده است.

نام شما
پست الکترونیک
وب سایت
عنوان
نظر
کدامنیتی
کد را وارد کنید