2019/01/21 - دوشنبه 1 بهمن 1397
2019/01/21 - دوشنبه 1 بهمن 1397
مشروح خبر

مدیرعامل انجمن اهدای عضو ایرانیان خبر داد
نصب بیلبوردهای ترویج اهدای عضو در ماه رمضان

شهرنوشت: مدیرعامل انجمن اهدای عضو ایرانیان از نصب بیلبوردهایی با موضوع ترویج فرهنگ اهدای عضو در ماه رمضان با همکاری شهرداری تهران خبر داد.

نصب بیلبوردهای ترویج اهدای عضو در ماه رمضان
1397/2/26 13:4:0|print

کتایون نجفی زاده در نشست خبری روز ملی اهدای عضو با بیان اینکه علت اینکه اهدای عضو هنوز جایگاه خود را در ایران پیدا نکرده؛ عدم رضایت خانواده های بیمار مرگ مغزی برای پیوند عضو است، گفت: همین امر باعث شده است تا اطلاعات علمی در مورد مرگ مغزی را در لحظه بروز حادثه به خانواده ها بدهیم.


وی با بیان اینکه زمان برای نگه داشتن بیمار مرگ مغزی تنها دو هفته است چراکه بعد از مدت زمانی سایر اعضا نیز به تدریج از کار می افتند، گفت: مرگ مغزی مساوی با مرگ است و بیمار می تواند در عرض این دو هفته جان یک تا 8 نفر را نجات دهد، البته این میزان بستگی به زمان رضایت خانواده بیمار مرگ مغزی دارد.


مدیرعامل انجمن اهدای عضو ایرانیان با اشاره به اینکه 99 درصد مردم با ایست قلبی جان خود را از دست می دهند، عنوان کرد: با وجود اینکه یک درصد از مردم به خاطر مرگ مغزی فوت می کنند، پذیرش مرگ مغزی هنوز برای خانواده ها سخت است، چراکه قلب بیمارشان هنوز می تپد.


نجفی زاده ادامه داد: بنابراین لازم است فرهنگ سازی اهدای عضو را توسط رسانه ها، بخش خصوصی، انجمن ها و تمامی نهادها به غیر از بخش دولتی و سیستم بهداشت و درمان گسترش دهیم تا خانواده های بیماران مرگ مغزی متوجه شوند که مرگ مغزی تفاوتی با مرگ ندارد.


وی با تاکید بر اینکه نیاز به انسجام سیستم اهدای عضو در کشور وجود دارد، تصریح کرد: در آستانه ماه رمضان نیاز به فرهنگ سازی در مورد اهدای عضو دوچندان می شود. به این دلیل که مردم ما مردمی نوع دوست هستند و این کار خیر برای آن ها در ماه رمضان اجر چند برابر دارد.


مدیرعامل انجمن اهدای عضو ایرانیان با یادآوری این نکته که ایران با جمعیت 80 میلیون نفری سالانه شاهد 16 هزار مرگ ناشی از تصادفات است، گفت: از این تعداد 5 تا 8 هزار مرگ، به مرگ مغزی می انجامد و بیش از نیمی از این بیماران یعنی چیزی حدود 3 هزار نفر از آن ها قابلیت اهدای عضو را دارند. این در حالی است که در سال گذشته تنها 926 نفر از بیماران مرگ مغزی اعضای خود را اهدا کرده اند.


نجفی زاده افزود: هم اکنون بیش از 25 هزار بیمار نیازمند اهدای عضو در کشور وجود دارد و فوت این بیماران در روز حدود 7 تا 10 نفر است، به طوری که هر 2 تا 3 ساعت یک نفر از این بیماران فوت می کنند.


وی با تاکید بر اینکه فراموش نکنیم فرهنگ سازی در بدنه دولت بسیار سخت انجام می شود و به همین دلیل انجمن اهدای عضو ایرانیان پایه گذاری شده است، تصریح کرد: کشورهای مختلف دنیا انجمن ها را برای فرهنگ سازی اهدای عضو به کار گرفته اند و ما نیز از سال 1394 با کمک بزرگان پیوند عضو و بزرگان اقتصادی، فرهنگی و هنری کشور این انجمن را راه اندازی کردیم. 


به گفته وی هدف از راه اندازی این انجمن فرهنگ سازی برای اهدای عضو، حمایت از خانواده های دهنده و گیرنده عضو، پژوهش در زمینه اهدای عضو و همکاری های متقابل با وزارت بهداشت است.


مدیرعامل انجمن اهدای عضو ایرانیان با بیان اینکه فرهنگ اهدای عضو از طرف انجمن در 4 کتاب درسی مقطع 9 و 11 وارد شده است، خاطرنشان کرد: سفیران اهدای عضو در هر شغلی با انجمن ما مشغول به همکاری هستند و تمام تلاش ما این است، کاری کنیم که هر فرد یک کارت اهدای عضو داشته باشد چراکه بدون وجود این کارت، احتمال گرفتن رضایت از خانواده های بیمار مرگ مغزی 48 درصد است اما با وجود کارت این میزان به 100 درصد می رسد.


نجفی زاده از برگزاری ضیافت نفس مصادف با 31 اردیبهشت، روز ملی اهدای عضو خبر داد و گفت: این ضیافت به مدت 10 شب تا 9 خرداد در بوستان نفس برگزار خواهد شد. بوستان نفس در خیابان دربند تهران واقع در منطقه 1 قرار دارد و همزمان با روز درخت کاری افتتاح شده است و این در حالی است که در سال گذشته در این بوستان مراسم کاشت نهال همزمان با روز درخت کاری توسط خانواده های گیرنده و دهنده عضو برگزار شد.


وی در پاسخ به سوال خبرنگار شهرنوشت در مورد نحوه فعالیت بوستان نفس گفت: قرار است فعالیت های این بوستان در قالب یک مرکز فرهنگی اهدای عضو باشد. ضمن اینکه همزمان با برگزاری ضیافت نفس قرار است، محفل انس با قرآن و جشن هایی با حضور هنرمندان و سفیران داوطلب و خانواده های دهنده و گیرنده عضو با مشارکت شهرداری تهران و سازمان صدا و سیما برگزار شود.

 

نجفی زاده در پایان خاطرنشان کرد: شهرداری تهران همچنین به طور مستقیم حامی انجمن حمایت از اهدای عضو است و امکانات را برای برگزاری ضیافت نفس به طور رایگان در اختیار انجمن قرار داده است، ضمن اینکه در طول ماه مبارک رمضان با کمک شهرداری تهران و سازمان زیباسازی برای نصب بیلبوردهایی در راستای فرهنگ سازی اهدای عضو همکاری های مشترک داریم.

rating
  نظرات

هیچ نظری ثبت نشده است.

نام شما
پست الکترونیک
وب سایت
عنوان
نظر
کدامنیتی
کد را وارد کنید