2019/08/23 - جمعه 1 شهريور 1398
2019/08/23 - جمعه 1 شهريور 1398
مشروح خبر

یک سوم فضای سبز پاریس، مزرعه می شود!
شکوفایی کشاورزی شهری در قلب فرانسه
گروه بین الملل: به زودی کشاورزی شهری در پایتخت مشهور فرانسه شکوفا می شود و این خبر را به تازگی هیدالگو؛ شهردار این شهر اعلام کرده است. وی قصد دارد پاریس را به عنوان سبزترین شهر اروپا معرفی کند.
 شکوفایی کشاورزی شهری در قلب فرانسه
1397/1/16 11:24:0|print

به گزارش شهرنوشت و به نقل از سی ان ان؛ دولت فرانسه در سال 2016 پروژه  Parisculteurs با هدف پوشش 247 هکتار از دیوارهای پاریس از گیاهان تا سال 2020 راه اندازی کرد و حالا طبق این طرح، یک سوم از فضاهای سبز این شهر باید به کشاورزی شهری اختصاص داده شود.تا کنون 74 شرکت و موسسه دولتی منشور این قانون را امضا کرده اند و برای توسعه کشاورزی شهری در پاریس آماده همکاری هستند.


 پاریس نه تنها قصد دارد به تولید میوه و سبزیجات در چنین فضایی بپردازد بلکه مدل جدید شهری را نیز احداث خواهد کرد. شهروندان ساکن پاریس که در زیرزمین و پشت بام خانه هایشان اقدام به کاشت محصولات کشاورزی و گیاهان می کنند، به شدت از این طرح استقبال کرده اند. 


پیش از اقدام برای راه اندازی این پروژه، یکی از بزرگترین مزارع شهری به نام La Recyclerie در فاصله 20 دقیقه ای از برج ایفل و در کنار ایستگاه متروی Porte de Clignancourt با مساحت 1000 متر مربع احداث شده بود و هم اکنون بیش از 150 گیاه و محصولات کشاورزی مختلف از جمله نخود فرنگی و سیب زمینی را تولید می کند و همه آنها در کافه ها و رستوران های مجاور مورد استفاده قرار می گیرند.


این در حالی است که به عقیده کارشناسان شهری در فرانسه، تبدیل شدن به کشاورزی شهری آسان نیست و نیاز به مدیریت جزئیات دارد. با این حال چنین اقدامی نه تنها می تواند زیبایی و محیط زیست شهر را ارتقا دهد بلکه فرصت های اشتغال را نیز بسیار افزایش خواهد داد.


گفتنی است؛ طرح اولیه کشاورزی شهری در پاریس جهت افزایش پایداری محیط زیست شهری از طریق توسعه کشاورزی روی پشت بام منازل بسیار موفق بوده است.


بر اساس پیش بینی ها، پایتخت فرانسه تا سال 2020 بیش از 100 هکتار از پشت بام های شهر را تبدیل به بام سبز می کند که یک سوم آن زیر کشت محصولات کشاورزی می رود.