2018/08/20 - دوشنبه 29 مرداد 1397
2018/08/20 - دوشنبه 29 مرداد 1397
مشروح خبر


تعهدات عمرانی شهرداری تهران را به آینده احاله نمی‌کنیم

پیروز حناچی

معاون فنی‌وعمرانی شهرداری تهران

تعهدات عمرانی شهرداری تهران را به آینده احاله نمی‌کنیم
1396/12/21 10:27:0|print

مطلعین می دانند که از ابتدای شروع دوره جدید مدیریت شهرداری با کمبود شدید منابع مالی روبه‌رو بوده و هستیم؛ پس تمام تلاشمان را به کار بسته‌ایم تا همین منابع ضعیف مالی را به پروژه‌هایی اختصاص دهیم که پیشرفت فیزیکی بالایی دارند و چیزی به اتمامشان باقی نمانده است. علاوه بر این موارد یکی دیگر از مهم‌ترین برنامه‌هایی که برای خود تعریف کرده‌ایم، بازبینی و بررسی دوباره پروژه‌هایی است که وضعیت و مختصاتشان بازبینی را برمی‌تابد.

پروژه‌هایی که تا این لحظه در دوره اول به بهره‌برداری رسیده‌اند تقاطع شهید باقری-آیت‌الله حکیم و تقاطع شهید همت-شهید باقری هستند که به‌طور کامل و با لوپ و رمپ‌هایش به بهره‌برداری رسیده است. دو پروژه دیگر یعنی آرش-اسفندیار و ادامه شهید صیاد-امام علی-ارتش را نیز که گره ترافیکی فوق‌العاده‌ای به وجود آورده بود به امید خداوند در نیمه نخست سال آینده افتتاح خواهیم کرد.

فکر می‌کنم برای اولین بار است که معاونت فنی‌وعمرانی شهرداری تهران یک مسابقه معماری برگزار می‌کند؛ برای دسترسی ضلع جنوبی دریاچه چیتگر از نزدیک به ۳۰ شرکت آرشیتکتور و مهندسی مشاور دعوت کرده‌ایم تا با رقابت تخصصی خود کمک کنند در اردیبهشت‌ماه به نتایج اولیه برسیم.

یکی دیگر از مسئولیت‌های استاندارد و همیشگی معاونت فنی‌وعمرانی شهرداری تهران که جزو مأموریت‌های دائمی ما محسوب می‌شود، مقاوم‌سازی پل‌ها و هدایت آب‌های سطحی است. به‌طور منظم در دو شرکت یادمان‌سازه و خاکریزآب پیگیر این مورد هستیم.

کمی بالاتر نوشتم یکی از مهم‌ترین برنامه‌هایی که برای خود تعریف کرده‌ایم، بازبینی و بررسی دوباره برخی پروژه‌هاست؛ استادمعین برای ما یکی از همین موارد است که در یک فضای تجدیدنظر سعی در بهبود و بازتعریف آن به شکلی بهینه‌تر و بهتر هستیم.

اگر قرار باشد بزرگ‌ترین تفاوت نگاه عمرانی مدیریت جدید شهرداری را با پیشین بگویم، شاید بد نباشد به مطایبه اشاره کنم: در دوره پیشین اول عمل و بعد فکر می‌کردیم، اما حالا سعی می‌کنیم خوب فکر خود را به کار بیاندازیم تا بتوانیم با در نظر گرفتن منابع معدود و محدود خود بهترین عملکرد را ارائه دهیم. حقیقت این است ما حالا با محدودیت شدید منابع مالی مواجه‌ایم. پیش از این، در دوره مدیریت پیشین، به این اندازه محدودیت وجود نداشت؛ یا به این دلیل که تعهدات احاله به آینده می‌شد و به شکلی پای استقراض در میان بود، و یا این‌که از فروش املاک و دیگر امکاناتی استفاده می‌شد که به‌هرحال در حال حاضر به هیچ وجه جزو گزینه‌های ما برای قراردادهای عمرانی نیست. نگاه ما به موضوع قراردادهای عمرانی اصلا محدود نیست و معتقدیم راه‌های متعدد برای عمل کردن به تعهدات مالی وجود دارد.

وقتی از قاب فنی‌وعمرانی می‌نگریم، بزرگ‌ترین دورنمای ما از شهر این است که صفحه شطرنج را طوری برپا کنیم که خودمان بتوانیم در چیدمان مهره‌ها و شکل بازی تعیین‌کننده باشیم. دورنمای ما این است که خودمان بتوانیم صورت‌مسأله‌های عمرانی شهر را تعریف کنیم. حقیقت این است که هنوز برای تعریف این صورت‌مسأله‌ها فرصت پیدا نکرده‌ایم چون هنوز درگیر پایان پروژه‌هایی هستیم که خود هیچ نقشی در آغازشان نداشتیم.

سعی ما بر فراهم کردن فضایی است که پروژه‌ها در آن با نگرش جدید تعریف شوند. بگذارید برای تصویر این نگرش جدید برایتان مثالی از روددره‌های تهران بیاورم؛ چرا روددره‌های تهران باید محل سرازیر شدن فاضلاب باشد وقتی ظرفیت این را دارد که نقش جاذبه‌های تمام‌عیار توریستی را ایفا کند؟ مثال دیگر استفاده حداکثری از ظرفیت معماری و شهرسازی کشور برای پروژه‌هاست که اگر با دو عنصر خلاقیت و ایجاد جاذبه ترکیب شود مجموعه‌هایی مثل پل طبیعت را می‌آفریند.

از آن‌جا که پروژه‌های عمرانی و زیربنایی در تهران هر روز محل تلاقی نگاه بسیاری از شهروندان هستند و مدام در مواجهه با آنان به سر می‌برند، می‌خواهیم تلاش کنیم از تهران تصویری زیبا و خلاق در ذهن شهروندان بسازیم.

rating
  نظرات

هیچ نظری ثبت نشده است.

نام شما
پست الکترونیک
وب سایت
عنوان
نظر
کدامنیتی
کد را وارد کنید