2019/08/20 - سه شنبه 29 مرداد 1398
2019/08/20 - سه شنبه 29 مرداد 1398
مشروح خبر

سخت گیری در مقررات محیط زیستی چاره کار است
شهرها علیه گرمایش زمین
گروه بین الملل: تمام کارشناسان محیط زیست متفق القول هستند که در طول قرن گذشته کره زمین به دلیل فعالیت های بشر رو به گرم تر شدن رفته است.
شهرها علیه گرمایش زمین
1396/12/6 8:55:0|print

به گزارش خبرنگار شهرنوشت و به نقل از Westernunion با این حال هنوز شهرهایی وجود دارند که با سخت گیرانه تر کردن مقررات محیط زیست و اقدام برای کاهش آلودگی هوا، اتکا به سیستم های انرژی تجدیدپذیر، مشارکت های فعال برای بازیافت زباله ها،  کاشت گیاهان و انبوه سازی جنگل ها، به کاهش انتشار گازهای گلخانه ای کمک فراوانی کرده اند و از عاشقان محیط زیست در دنیا محسوب می شوند.

آمستردام: در سال 2009، آمستردام یک پروژه ویژه به نام شهر هوشمند آمستردام را برای تشویق شهروندان راه اندازی کرد که هدف آن کمک به صرفه جویی در انرژی و کاهش انتشار دی اکسید کربن بود. اکثریت ساکنین این شهر انرژی مورد نیاز خود را از راه پانل های خورشیدی و توربین های بادی کوچک با سیستم های کارآمد به دست می آورند.

کیپ تاون: در خط مقدم جنبش سبز در آفریقا است و اولین شهر در این قاره محسوب می شود که تا سال 2020 قصد دارد 10 درصد از انرژی خود را از منابع تجدید پذیر به دست بیاورد. دولت کیپ تاون بر ترویج شیوه زندگی سالم تاکید دارد و برای حفاظت هرچه بیشتر از انرژی تلاش می کند. این شهر راه های حمل ایمن دوچرخه را در اولویت برنامه های شهری قرار داده و اتوبوس های عمومی را مجهز به سیستم CiTi My Cycle کرده تا شهروندان اجازه داشته باشند که از طریق اتوبوس، دوچرخه های خود را به طور رایگان جا به جا کنند.

کرتیبا: تنها شهر آمریکایی جنوبی دوستدار محیط زیست است. در دهه 60 اولین سیستم اتوبوس های سریع السیر را در شبکه حمل و نقل عمومی خود راه اندازی کرد. هم اکنون بیش از 70 درصد از زباله های شهری در کرتیبا بازیافت می شوند و این درمیان مردم شهر تبدیل به یک فرهنگ شده است.

سان فرانسیسکو: اولین شهر ایالات متحده است که بالاترین میزان بازیافت زباله ها را دارد. تقریبا 80 درصد زباله ها در این شهر قابل تبدیل هستند. سیستم حمل و نقل عمومی سان فرانسیسکو نیز معروف است و آنهم به سبب وجود اتوبوس های الکتریکی و واگن های برقی.

ریکیاویک: این شهر 30 کوه آتشفشان دارد که مقصران گرمایش زمین هستند. با این حال بیش از 99 درصد از برق این شهر از طریق منابع انرژی هیدروژن تامین می شود.

استکهلم: با مقررات محیط زیستی اش از دهه 70 میلادی، از تمیزترین شهرهای جهان محسوب می شود. در سال 2010 استکهلم اولین شهری بود که جایزه پایتخت سبز اروپا را از آن خود کرد و قول داده که تا سال 2050 تمام سوخت های فسیلی را به طور کامل حذف کند.