2019/02/16 - شنبه 27 بهمن 1397
2019/02/16 - شنبه 27 بهمن 1397
مشروح خبر


وجود فیبرهای پلاستیکی در آب های شیرین سراسر جهان
گروه بین الملل: مطالعات منحصر به فرد اکنون ثابت کرده اند که  میلیاردها نفر از مردم در سراسر جهان به آب های آشامیدنی آلوده به ذرات پلاستیکی دسترسی دارند.
وجود فیبرهای پلاستیکی در آب های شیرین سراسر جهان
1396/11/28 12:10:0|print

به گزارش خبرنگار شهرنوشت به نقل از گاردین؛ آلودگی آبهای شیرین دنیا با میکروپلاستیک ها منجر به اعلام فراخوان از سوی دانشمندان شده است و آنها در مورد پیامدهای سلامتی این رخداد وخیم، هشدار داده  اند. این در حالی است که تنها یک درصد از آلودگی آبهای اقیانوس ها با میکروپلاستیک ها کشف شده و آنهم در شرایطی که تمام مردم دنیا با آبزیان موجود در این آبها تغذیه می شوند.

با این اوصاف دانشمندان قادر به نمونه گیری از آبهای شیرین 12 کشور دنیا شده اند که دریافتند که 83 درصد از این آبها با فیبرهای پلاستیکی آلوده شده اند. ایالات متحده بالاترین میزان آلودگی را به خود اختصاص داده است و در رده های بعدی، لبنان و هند قرار دارند. کشورهای اروپایی از جمله بریتانیا، آلمان و فرانسه نیز دارای پایین ترین نرخ آلودگی هستند.

به گفته محققان، تا کنون به نقش میکروپلاستیک ها در آلودگی آبهای دریاها و اقیانوس ها بیشتر تاکید شده بود در حالی که پاتوژن های موجود در میکروپلاستیک ها آب های آشامیدنی در حد نانومتر بوده و بعضا قال اندازه گیری نیستند. این پاتوژن ها می توانند به تمام اندام های بدن نفوذ کنند و عواقب سلامتی خطرناکی از جمله خطر ابتلا به انواع سرطان ها و آسیب های ریوی و خونی را داشته باشند.

این در حالی است که سیستم های استاندارد تصفیه آبی که در حال حاضر از آنها استفاده می شود، سبب فیلتر شدن همه میکروپلاستیک ها نمی شود. نمی توان گفت این مواد به طور صد در صد تصیفه می شوند این در حالی است که ممکن است آب های معدنی جایگزینی برای آب آشامیدنی خانگی نباشند زیرا در بررسی های انجام شده از آب های معدنی نیز مقادیر کمی از این مواد شیمیایی یافت شده است.

هر ساله تقریبا سیصد میلیون تن پلاستیک تولید می شود و در حالی که تنها بیست درصد از آنها بازیافت می شوند، بیشتر این مواد وارد هوا، زمین و دریا می شوند. از دهه هزار و نهصد و پنجاه تاکنون، هشت میلیارد و پانصد میلیون تن پلاستیک تولید شده است و محققان هشدار می دهند زباله های پلاستیکی در همه محیط ها وجود دارند.

 

rating
  نظرات

هیچ نظری ثبت نشده است.

نام شما
پست الکترونیک
وب سایت
عنوان
نظر
کدامنیتی
کد را وارد کنید