2019/08/23 - جمعه 1 شهريور 1398
2019/08/23 - جمعه 1 شهريور 1398
مشروح خبر


رونمایی از کتاب نفیس "تهران نگاری"
گروه مناطق: عصر روز دوشنبه یازدهم اردیبهشت ماه سال 1396 طی مراسمی که در تالار ایوان شمس برگزار خواهد شد، از کتاب "تهران نگاری" که مجموعه ای از نقشه ها و عناوین مکانی تهران قدیم است، رونمایی می شود. این مجلد حاصل پژوهش های "رضا شیرازیان" است.
رونمایی از کتاب نفیس تهران نگاری
1396/2/4 9:51:16|print

به گزارش شهرنوشت و به نقل از پایگاه خبری معاونت فنی و عمرانی شهرداری تهران، مهندس "کامران مصطفوی" قائم مقام سازمان مشاور فنی و مهندسی شهر تهران ضمن اعلام خبر فوق، کتاب تهران نگاری را نتیجه تلاش 6 ساله جمعی 100 نفره و همراهی حدود چهل سازمان داخلی و بین المللی دانست و افزود: کتاب فوق مجموعه ای شامل 314 قطعه از نقشه های تهران از دوره فتحعلی شاه قاجار تا پایان دوره پهلوی بوده و طی سالیان دراز توسط کتابداران، مجموعه داران و سایر علاقمندان جمع آوری و نگهداری شده است.
وی با بیان آنکه این مجموعه کاربردی قادر است اطلاعاتی ارزشمند را در اختیار کاربرانی از رشته های مختلف علمی قرار دهد، گفت: کتاب تهران نگاری علاوه بر تصویر نقشه ها، 46000 عنوان قرائت شده بر نقشه ها را نیز در بر می گیرد که جنب هر نقشه و در فهرست اعلام، خواننده را در سریعترین زمان به نقاط موردنظر هدایت می کند.
به گفته قائم مقام سازمان مشاور فنی و مهندسی شهر تهران، کتاب تهران نگاری در قطع بزرگ و با صحافی کم نظیر منتشر شده و در عین آنکه خاطره و تاریخ در صفحات آن موج می زند، به دلیل به نمایش کشیدن تغییر تدریجی سبک زندگی، شکل شهر، ادبیات جغرافیای شهری و روش های نقشه برداری و نقشه نگاری، بر روند مطالعات و طرح های آتی شهر تهران اثرگذار خواهد بود.