2017/10/19 - پنجشنبه 27 مهر 1396
2017/10/19 - پنجشنبه 27 مهر 1396
فراخوان / همایش

 

آسمان آبی

مشروح خبر

برای اهدا به شهدای آتش نشان؛
مجسمه شیر سنگی قوم بختیاری در میدان حسن آباد نصب می شود

گروه مناطق: شهردار منطقه 11 تهران از نصب مجسمه " برد شیر " اهدایی قوم بختیاری به خانواده شهدای آتش نشان شهر تهران؛ در میدان حسن آباد مقابل نخستین ایستگاه آتش نشانی شهر تهران در هفته آینده خبر داد.

مجسمه شیر سنگی قوم بختیاری در میدان حسن آباد نصب می شود
1396/1/30 12:43:9 | print

به گزارش شهرنوشت و به نقل از روابط عمومی شهرداری منطقه 11؛ نصراله آبادیان ضمن اعلام این خبر به پیشینه فرهنگی مجسمه " برد شیر " یا همان شیر سنگی در بین قوم بختیاری اشاره کرد و گفت: اين "بردشير" نمايه اي انتزاعي از شير و نماد شجاعت، مردانگي، جوانمردی، فداکاری و از خود گذشتگی در فرهنگ بختياري است و برجسته ترين نماد هويتي بختياري هاست که بار تاريخ پر عظمت اين قوم را بر دوش مي کشد .

شهردار منطقه 11 افزود: شیر سنگی هفته آینده طی مراسمی با حضور خانواده شهدای آتش نشان و جمعی از مسئولین در میدان حسن آباد مقابل نخستین ایستگاه آتش نشانی شهر تهران در کنار مجسمه آتش نشان ها نصب خواهد شد.

وی خاطر نشان کرد: هم اکنون مجسمه برد شیر در ایستگاه آتش نشانی حسن آباد است و اداره زیبا سازی منطقه در حال ساخت سکویی برای مجسمه است.

بر اساس این گزارش سنگ خام این مجسمه از معادن زاگرس بختياري (نزديک مسجدسليمان) استخراج و در شهرکرد توسط هنرمند "علي نوذري" يکي از تنديس سازان بختياري ساخته و پرداخته شده است. ارتفاع اين تنديس شيرانه ۱/۰۵ ، طول آن ۱/۹۰ متر، عرض گُرده شير50 سانتيمتر  و  وزن آن حدود 3 تن است.

این اقدام با همکاری مرکز ارتباطات و امور بین الملل شهرداری تهران، انجمن فرهنگی بختیاری های مقیم تهران و شهرداری منطقه 11 انجام و روز یکشنبه سوم اردیبهشت مجسمه شیر سنگی در میدان حسن آباد نصب خواهد شد.

 

rating
  نظرات

هیچ نظری ثبت نشده است.

نام شما
پست الکترونیک
وب سایت
عنوان
نظر
کدامنیتی
کد را وارد کنید
چند رسانه ای
نسخه قدیم