2018/03/17 - شنبه 26 اسفند 1396
2018/03/17 - شنبه 26 اسفند 1396
مشروح خبر


در ۱۱سال گذشته پروانه بلندمرتبه سازی در معبر ۶ صادر نشده است
معاون شهردار تهران گفت: به هیچ عنوان در ۱۱ سال گذشته پروانه بلند مرتبه ای در معابر ۶ تا ۱۲ متر توسط شهرداری تهران صادر نشده است.
در ۱۱سال گذشته پروانه بلندمرتبه سازی در معبر ۶ صادر نشده است
1396/1/28 10:28:57|print
تعداد مشاهده: 393

به گزارش شهرنوشت ، پژمان پشمچی زاده در توضیح به اظهارات نماینده دماوند مبنی بر تراکم فروشی و شهر فروشی در دوره اخیر مدیریت شهری گفت : متعجبیم از این حجم اظهارات خلاف واقع و تاسف از اینکه، این نماینده  با نگاهی غیرکارشناسانه به مسایل کلانشهرها می پردازد.

وی با اشاره به اینکه اظهارات نماینده  دماوند مبنی بر وجود ابهام در گزارش شهرداری در فرایند تحقیق و تفحص از شهرداری تهران باید گفت : مذاکرات در کمیسیون عمران مجلس در جریان تحقیق و تفحص از شهرداری بسیار کامل مشروح و مستدل بود و گزارش کمیسیون عمران در صحن مجلس و مصاحبه ها و اطلاع رسانی های متعدد مخبر کمیسیون مربوطه نیز بر این واقعیت اذعان دارد.

پشمچی زاده در واکنش به بخش دیگری از سخنان نماینده دماوند با محوریت گسل های زلزله در شهر تهران و عدم توجه به نقشه ها و پهنه های این گسل ها گفت : جالب توجه است که شهرداری تهران در پی غفلت و عدم توجه دستگاه های متولی امر، خود نسبت به تهیه نقشه های مربوط به پهنه های گسلی شهر اقدام کرده و نتایج مطالعات خود را در اختیار دستگاه متولی "شورای عالی شهرسازی و معماری" قرار داده و تصویب و ابلاغ پهنه های گسلی شهر تهران توسط شورای عالی شهرسازی و معماری بر اساس مطالعات  شهرداری تهران به سرانجام رسید.

پشمچی زاده در مورد مبحث تراکم فروشی و شهر فروشی که نماینده  دماوند در بخش دیگری از سخنان به آن اشاره داشته است، گفت : اصطلاح و واژه تراکم فروشی از دهه هفتاد وارد ادبیات مسکن و شهرسازی شد و اصولا اگر پروانه بر اساس طرح تفصیلی مصوب صورت پذیرد، تعبیر و معنی آن تراکم فروشی و یا شهر فروشی نیست بلکه  مجوز قانونی است که بر اساس ضوابط و مقررات طرح تفصیلی منبعث از طرح جامع صورت گرفته و این عبارت به هیچ عنوان مصداقی بر مجوز های صادره شهرداری نیست.نکته دیگر آنکه شهرداری موظف است بر اساس درخواست قانونی شهروندان مبنی بر دریافت مجوز و پروانه ساختمانی طبق قانون و ضوابط عمل و نسبت به صدور پروانه ساختمانی اقدام نماید و این فرایند نیز ارتباطی با تراکم فروشی و شهر فروشی ندارد. در واقع هر شهروند و هر مالکی اجازه دارد بمنظور نوسازی ملک خود به شهرداری مراجعه و منطبق بر ضوابط و مقررات مجوز خود را دریافت کند.  

معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران همچنین در پاسخ به بخش دیگری از اظهارات میرزایی نیکو در خصوص بلند مرتبه سازی ها در شهر تهران گفت : آمار و ارقام و اظهارات نماینده محترم دماوند نشان از بی اطلاعی ایشان دارد. در واقع به هیچ عنوان در دوره مدیریت شهری اخیر، پروانه بلند مرتبه ای در عرض معبر ۶  تا ۱۲ متری صادر نشده، ضمنا تعبیر قانونی از ساختمان بلند مرتبه، ساختمان های ۱۲ طبقه و بالاتر را شامل می شود که در اظهارات نمایده محترم دماوند این ملاک قانونی مدنظر قرار نگرفته.

پشمچی زاده با بیا ن این موضوع که در دوره مدیریت اخیر یکی از ملاک های اصلی در صدور مجوز های بلند مرتبه آستانه عرض معبر ۱۲ متر و بالاتر بوده است اعلام کرد: بیشترین فراوانی صدور مجوز های بلند مرتبه در معابر ۱۸ متر به بالا بوده است.

معاون شهردار تهران همچنین در توضیح بخشی دیگر از اظهارات میرزایی نیکو مبنی بر ساخت بلند مرتبه هایی بدون پرونده، عنوان کرد : این اظهارات خلاف واقع بوده و باید گفت تعداد ۲۳۰ بلند مرتبه ای که دارای پرونده های ناقص و اطلاعات و مجوز های آن ناقص است تماما مربوط به سالهای قبل از ۸۵ و عمدتا مربوط به دهه هفتاد و قبل از تصدی مدیریت کنونی می باشد.

پشمچی زاده در ادامه، اظهارات نماینده دماوند مبنی بر ایجاد غیر قانونی منطقه ۲۲ و به تبع آن افزایش جمعیت شهر تهران را کاملا خلاف واقعیت دانست و توضیح داد : طراحی و تشکیل منطقه ۲۲ و ۲۱ در شهر تهران نزدیک به ۲۵ سال پیش صورت گرفته، طرح تفصیلی منطقه ۲۲ در سال ۱۳۷۹ به تصویب رسیده و ارتباطی با دوره مدیریت شهری فعلی ندارد و اظهارات آقای میرزایی نیکو مبنی بر تعداد دو میلیون و پانصد هزار نفر جمعیت ساکن منطقه ۲۲ جای تعجب دارد و باید گفت، در حال حاضر جمعیت منطقه ۲۲ نزدیک به یکصد و پنجاه هزار نفر است و کل ظرفیت جمعیت پذیری منطقه ۲۲ بر اساس پروانه های صادره از ابتدای تشکیل این منطقه تا بحال نزدیک به چهارصد هزار نفر است.

معاون شهردار تهران همچنین در واکنش به آن بخش از اظهارات نماینده مردم دماوند در خصوص حجم بودجه شهرداری از قبل فروش تراکم اظهار داشت : بودجه شهرداری تهران هر سال توسط شورای اسلامی شهر تهران پس از بررسی های لازم به تصویب میرسد و میزان درآمد شهرداری از بودجه مصوب از محل عوارض ساختمانی کا ملا مشخص است و حدود پنجاه درصد از درآمدهای شهرداری از این محل تامین می شود. شهرداری تهران تنها شهرداری، در کل کشور است که توانسته سهم درآمدهای حاصل از عوارض ساختمانی را به پنجاه درصد کاهش دهد و این در حالیست که عمده کلانشهر ها و شهرهای کشور بیش از ۹۰ درصد از بودجه مصوب خود را از محل عوارض ساختمانی تامین می کنند.

پشمچی زاده همچنین در توضیح پیرامون آن بخش از اظهارات نماینده مردم دماوند مبنی بر مغایرت طرح تفصیلی و طرح جامع شهر تهران گفت: این اظهارات نیز خلاف واقع بوده و طرح تفصیلی شهر تهران کاملا بر اساس راهبردهای طرح جامع تهیه شده که اگر مغایرتی وجود داشت، طرح تفصیلی مورد تائید، تصویب و ابلاغ شورای عالی شهرسازی و معماری در سال های ۹۰ و ۹۱ قرار نمی گرفت  .

rating
  نظرات

هیچ نظری ثبت نشده است.

نام شما
پست الکترونیک
وب سایت
عنوان
نظر
کدامنیتی
کد را وارد کنید