2019/12/15 - يكشنبه 24 آذر 1398
2019/12/15 - يكشنبه 24 آذر 1398
مشروح خبر


شهرداری تهران عزم جدی برای حل مشکلات پایتخت دارد/مجلس آماده رفع خلاءهای قانونی در برخورد با تهدیدکنندگان فضای سبز

گروه خدمات شهری: رئیس مجلس شورای اسلامی با حضور در مراسم روز درختکاری -95/12/16- و افتتاح 1000هکتار جنگل کاری در دامنه جنوبی البرز بر اهتمام ویژه در برنامه ششم توسعه به گسترش فضای سبز تاکید کرد.

شهرداری تهران عزم جدی برای حل مشکلات پایتخت دارد/مجلس آماده رفع خلاءهای قانونی در برخورد با تهدیدکنندگان فضای سبز
1395/12/16 10:48:6|print


به گزارش خبرنگار شهرنوشت علی لاریجانی با بیان اینکه از شهردار تهران که از مدیران سخت کوش و پرتحرک هستند و همچنین از آقای مختاری که از سالیان دراز در تهران برای کاشت درخت تلاش کرده اند، تشکر و قدردانی می کنم، گفت: گزارشی که امروز از سوی شهردار تهران ارائه شد، نشان‌دهنده عزم جدی برای حل مشکلات مهم تهران دارد. واقعیت آن است که تهران شهر بزرگی است و اینکه باید مشکلات آن حل شود امر بدیهی است. طبعا متناسب با بزرگی شهر تهران شاهد پیچیدگی‌هایی هستیم که آلودگی هوا یکی از این مشکلات است، لذا باید در سطح ملی به این مشکلات توجه کرد تا از پیچیدگی‌ها خارج شد.

وی ادامه داد: بحث کمربند سبز در اطراف تهران اقدام خوبی بود که خوشبختانه به آن توجه شد و اگر به زودی به اتمام برسد شاهد ایجاد فضای سبز برای زندگی بهتر در پایتخت خواهیم بود و از گسترش بی‌رویه این کلانشهر نیز جلوگیری می‌شود.


تاکید رئیس مجلس برای اتمام کمربند سبز تهران در طول برنامه ششم

رییس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در قانون برنامه ششم اهتمام ویژه‌ای به ایجاد فضای سبز صورت گرفت، افزود: باید تلاش شود با کمک شهرداری‌ کمربند سبز اطراف تهران را در طول برنامه ششم به اتمام برسد به ویژه آن که اکنون شاهد معضل بخش حاشیه‌نشینی در شهر تهران هستیم که ایجاد کمربند سبز می‌تواند به ساماندهی مطلوب شهرها کمک کند.

وی یادآور شد: اینکه براساس آمارها جنگل کاری در تهران از ابتدای پیروزی انقلاب تا به امروز به 16 هزار متر مربع رسیده نشان دهنده حرکت سنجیده و مثبتی است که در راستای انجام درخت کاری در اطراف تهران صورت گرفته است.

 

ضرورت برخورد با تخریب کنندگان باغات/آمادگی مجلس برای رفع خلاءهای قانونی

رئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر ضرورت برخورد با تخریب کنندگان باغات تهران گفت: باید با کسانی که باغات را تخریب می کنند برخورد شدیدی صورت گیرد که در این میان اگر خلاء قانونی نیز وجود دارد مجلس آمادگی ورود به آن را خواهد داشت؛ اگر چه باید از طبیعت برای زندگی بهتر استفاده کنیم اما اینکه با تخریب طبیعت آلودگی به سراغ شهرها آید خود مشکل بزرگی است و نمی توان آن را تخلف کوچکی برشمرد.

وی تاکید کرد: اگر شهرداری ها نیازمند قانون محکم تری هستند می توانند از مجلس کمک بخواهند.

 

در قانون برنامه ششم توسعه برداشت از جنگل ها به مدت 3 سال ممنوع شد

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه محیط زیست دغدغه جدی مجلس و نمایندگان به شمار می رود ، افزود: این موضوع تا حدی برای نمایندگان حائز اهمیت است که در قانون برنامه ششم توسعه برداشت از جنگل ها به مدت 3 سال ممنوع شد چرا که حجم جنگل ها در ایران محدود است و نوع برداشت نیز مطابق قوانین به درستی صورت نگرفته است لذا نیاز بود در یک دوره ای تنفسی برای جنگل ها ایجاد می کردیم. این در حالی است که در همین قانون از افرادی که اقدام به جنگل های دست کار می کردند نیز حمایت های لازم دیده شده است.

لاریجانی آلودگی هوا در شهرها به ویژه در خوزستان را امر مهمی برشمرد وگفت: متاسفانه این پدیده رو به پیشرفت است که البته بخشی از آن به جهت خشکی سرزمین مان و بخش دیگر آن با کشورهای دیگر مرتبط است.

وی تاکید کرد: ما اغلب از صندوق توسعه ملی جز برای تولید برداشت نمی کنیم اما به جهت اهمیت آلودگی هوا 100 میلیون دلار برای ساماندهی این مهم اختصاص دادیم که همه این موارد نشان دهنده دغدغه های زیست محیطی مجلس دارد.

 

ضرورت مدیریت مستقل و واحد برای حل معضل آلودگی هوا

رئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر ضرورت مدیریت مستقل و واحد برای حل معضل آلودگی هوا تصریح کرد: برای حل این موضوع باید هم دولت و هم مجلس ورود جدی داشته باشند، اگر چه به جهت مقررات قانون اساسی نتوان آن را به راحتی حل کرد چرا که شورای نگهبان نیز بر این باور است که بنا بر آنچه که در قانون اساسی آمده وزرا نمی توانند اختیار خود را به یک مدیریت واحد دهند اما به نظر می رسد می توان در مدتی محدود و تا زمان رفع معضل آلودگی و مشکلات زیست محیطی این اختیارات واگذار شود تا شاهد مدیریت مستقل و واحد بود چرا که اکنون آلودگی ها رو به افزایش است و باید برای رفع آن چاره اندیشی صورت گیرد.