2018/05/24 - پنجشنبه 3 خرداد 1397
2018/05/24 - پنجشنبه 3 خرداد 1397

مشروح خبرطنز تلخ ٢٩ دي

29 دی در تقویم به نام "روز هوای پاک" نام گذاری شده واز طنزهاي تلخ روزگار اين است كه سال هاست در اين روز، شهر تهران آسمان آبي به خود نديده و شهروندانش نیز هواي پاک.


طنز تلخ ٢٩ دي
1395/10/29 10:38:33|print
تعداد مشاهده: 752


همانطور كه شهردار تهران بارها در محافل علمي مطرح كرد، آلودگي هواي تهران مساله ای قابل حل است كه با برنامه ريزي علمي ، مشاركت مردم ، جديت و قاطعيت تصميم گيران رفع می شود.

سال هاست که هفته هوای پاک با هوایی ناسالم آغاز می شود و مردم حتی در این هفته هم از تنفس هوای پاک محروم هستند، هفته ای که تنها در تقویم لفظ هوای پاک را به دوش می کشد.

حکایت آلودگی هوای تهران، حکایت بیماری اورژانسي است که دقايق پایانی حيات را سپري مي كند و همه مي دانند براي نجاتش چه بايد بكنند اما گويا تنها به انداختن سكه اي بر جسم نيمه جان هوا بسنده كرده و سلب تكليف مي كنند .

امروز آلودگی هوا، مهم ترین چالش زیست محیطی کشور است که منابع متحرک، منشاء اصلی آن محسوب می‌ شوند و میلیون‌ ها دستگاه خودرو و موتورسیکلت با استاندارد پایین و احتراق ناقص، بالغ بر ٨٠ درصد آلودگی هواي تهران را توليد می كنند.

مهم ترین آلاینده موجود در هوای تهران، ذرات معلق با قطر کمتر از 2.5 میکرون است که محصولی انسان ساخت بوده و از طریق فعل و انفعالات شیمیایی و آلاينده ناشي از وسایل نقلیه تولید می شود.

طرح ‌های مقطعی از جمله اجرای سراسری طرح زوج و فرد و تعطیلی مدارس و ادارات، شاید در روزهای آلوده، قدري از انباشت آلودگی بكاهد اما واقعيت اين است كه راهکار كاهش آلودگی هوا، كنترل آن از منبع تولید است. این که ما به دنبال حذف عناصر آسیب پذیر در آلودگی هوا باشیم، راهکاری درست نیست، چرا که تعطیلی مدارس و ممانعت از حضور دانش آموزان در كلاس هاي درس، به واقع برخورد با معلولي است كه هيچ نقشي در توليد آلودگي نداشته و علت جای دیگري است.

واقعيت آن است كه عملکرد ناصحیح موتور خودروها و موتورسيكلت ها نقش بسزایی در تولید آلاینده ذرات معلق دارد. از این رو باید خودروهای آلاینده از جمله خودروهای فرسوده و با کیفیت پایین را از شهرها حذف کنیم که در این مسیر لازم است دولت و مجلس هر چه سريع تر نسبت به خروج خودروهای فرسوده اهتمام ورزند.

اکنون تعداد بی شماری پیکان، نیسان و انواع خودروهای آلاینده و فرسوده با كيفيت پايين احتراق و مصرف بالاي سوخت در سطح شهر در حال تردد هستند. به این تعداد باید انبوه موتورسیکلت های كاربراتوري كه هر كدام معادل چندين خودرو آلودگي توليد مي كنند را نيز افزود. لذا طرح جایگزینی موتورسیکلت های برقی در چرخه حمل و نقل شهری ، حذف كامل موتورسيكلت هاي بنزيني ، خروج خودروهاي فرسوده ، استفاده از خودروهاي برقي ، استفاده از دوچرخه در تردد هاي شهري ، توسعه پياده راه ها و ترويج فرهنگ پياده روي و درنهايت توسعه حمل ونقل عمومي بايد هر چه سريع تر اجرایی شود.

در کنار موارد مطروحه مديريت تقاضاي سفر موضوعي است كه مورد غفلت قرار گرفته و بايد به گونه اي برنامه ريزي شود كه شهر الكترونيك در دسترس شهروندان باشد.

معتقدم مادامي كه به لحاظ کمیت و نیز مسير اختصاصي برای حمل ونقل عمومی با مشكل مواجه ايم، ایجاد محدودیت در استفاده از خودروهاي شخصي عادلانه نیست.

... و سرانجام اينكه آلودگي هوا مساله ايست به منزله معادله اي چند مجهولي اما قابل حل، راه حل تركيبي و در عين حال تدريجي ازموده شده اي دارد كه در شهرهاي پيشرفته جهان كه در گذشته ای نه چندان دور با چنين پديده اي مواجه بودند تجربه شده به طوری که چون منابع اصلي توليد ان مشخص است ، ساز و كار مهار نيز مشخص است.

متاسفانه ارايه نشاني هاي غلط ، تمركز بر راهكارهاي اساسي كاهش آلودگي هوا را به حاشيه رانده  و به نظر مي رسد  مشكل اصلي آلودگي هواي تهران فقدان اراده و مديريت است. در حالي كه ارتفاع جو در تابستان حدود ٤ كيلومتر و در زمستان به ١ كيلومتر مي رسد ، طرح موضوعاتي مانند تاثير بلند مرتبه سازي در افزايش آلودگي هوا ، نمونه اي از همین نشاني هاي غلط است که باعث می شود سوال های بی پاسخی همچون آيا در ٩ ماه ديگر سال ارتفاع برج هاي تهران كاهش مي یابد که معضل آلودگی هوا را نداریم يا ديگر شهر هاي كشور كه برج ندارند چرا با الودگي هوا دست به گريبانند !؟

بايد برخي تصميمات غلط گذشته مانند حذف سرويس ادارات اصلاح شود. در عين حال با مردم صادقانه و شفاف صحبت كنيم و به جاي آدرس غلط دادن، شهروندان، دولت و مديريت شهري دست در دست هم بر آلودگي هواي پايتخت غلبه كنند.

rating
  نظرات

هیچ نظری ثبت نشده است.

نام شما
پست الکترونیک
وب سایت
عنوان
نظر
کدامنیتی
کد را وارد کنید